پیگیری حضور مشاوران حقوقی- نگارشی در کمیسیون ها/ سرانجام لوایح پالرمو و CFT در مجمع/ اوضاع سیاسی- اقتصادی ایران روبه بهبود است

خبرگزاری مجلس سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲
معاون قوانین مجلس با یادآوری اقدامات این معاونت و تقویت ارتباط با دانشگاهیان، اهم موضوعات پیگیری شده از جمله تصویب اصول و ضوابط تنقیح و قانون نویسی و حضور مشاوران حقوقی- نگارشی در کمیسیون ها را یادآور شد.

حسین میرمحمدصادقی در گفت وگوی تفضیلی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به ساز و کار رعایت شکل قانون نویسی در مجلس اشاره و از معرفی افرادی پیرو تصویب مصوبه ای در هیات رئیسه مجلس خبر داد که بر اساس آن مشاوران حقوقی و نگارشی در کمیسیون های تخصصی مجلس حضور پیدا می کنند. وی در ادامه اظهارات خود به ضمن تحلیل وضعیت سیاسی کشور، سرانجام لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام را یادآور شد.
معاون قوانین مجلس شورای اسلامی همچنین بر لزوم شفافیت اطلاعات به عنوان راهکاری برای مبارزه با فساد تاکید و در مورد روند اجرای قوانین آزمایشی و تبدیل آنها به قانون دائمی در مجلس توضیحاتی را ارایه کرد.
الزام حضور مشاوران حقوقی و نگارشی در کمیسیون ها با هدف رعایت شکل قانون نویسی
میرمحمد صادقی در توضیح برنامه معاونت قوانین مجلس برای رعایت شکل قانون نویسی در مجلس، گفت: در این معاونت «اصول و ضوابط تنقیح و اصول و ضوابط قانون نویسی» نهایی شده است تا قانون نویسی و تنقیح از اصول و ضوابط مشخصی برخوردار شود. این به تصویب قوانین جامع در تمامی حوزه ها کمک می کند.
وی در ادامه یادآ ور شد: در هیات رئیسه نیز موردی دیگر در زمینه قانون نویسی به تصویب رسده است؛ به موجب این مصوبه مشاوران حقوقی، نگارشی و ادبی باید در هر کمیسیون حضور داشته باشند، پیرو این مصوبه برای سه کمیسیون مهم از جمله کمیسیون برنامه و بودجه و قضایی و حقوقی افرادی به رئیس مجلس معرفی شدند که به عنوان مشاور در کمیسیون ها حضور داشته باشند اما هنوز نتیجه آن به معاونت قوانین اعلام نشده است.
معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت اجرای این مصوبه از لحاظ قانون نویسی پیشرفت ...

سرخط اخبار