اتفاق تاریخی در سوپرکاپ اروپا: قضاوت داور زن در بازی بزرگ

ایران اکونومیست چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۷
​ایران اکونومیست- معمولاً کسی برای داوران دست نمی زند، چه برسد به اینکه برایشان پلاکارد هم به ورزشگاه ببرند، اما طرفداران امی ین تصمیم گرفتند در بازی مقابل استراسبورگ در بهار این کار را انجام بدهند.

به گزارش ایلنا، این اتفاقی تاریخی بود چراکه اولین باری بود که یک بازی در دسته برتر فرانسه را یک زن سوت می زد. استفانی فراپار داور این بازی بود و در پلاکاردی که طرفداران به ورزشگاه آورده بودند نوشته شده بود: «به ورزشگاه دلالیکورن خوش آمدی، مادام فراپار». روی پلاکارد دیگری نوشته شده بود: «زنده باد زنان در فوتبال!»
شاید طرفداران لیورپول و چلسی هم بخواهند کار مشابهی را انجام دهند. فراپار قرار است داور سوپرجام اروپا بین این دو تیم در استانبول باشد. این اولین باری است که یک فینال مهم اروپایی را یک داور زن سوت می زند. مانوئلا نیکولوسی از فرانسه و میشله اونیل از ایرلند هم دستیاران او خواهند بود.
این سه نفر در مسابقات بزرگ تری هم قضاوت کرده اند، از جمله در فینال جام جهانی زنان، اما تردیدی نیست که آنها روز چهارشنبه در ودافون پارک زیر ذره بین خواهند بود.
فراپار می گوید: «این فشار متفاوتی است. من کاملاً می دانم مردم منتظرند ببینند من چطور قضاوت خواهم کرد.» این داور 35ساله اهل وال دواز در حومه پاریس می گوید به این فشار روانی عادت کرده است.
زمانی که او برای قضاوت دیدار امی ین با استراسبورگ در آوریل انتخاب شد، ناگهان همه توجه ها معطوف این بازی شد، در حالی که این دیدار بین دو تیم میانه جدولی بود. تا آن زمان در پنج لیگ بزرگ اروپا تنها یک لیگ به داوران زن اعتماد کرده بود؛ بوندس لیگا. بیبیانا اشتاین هاوس در سال 2017 در این مسابقات قضاوت کرده بود.
سیان ماسی-الیس هم در لیگ برتر به عنوان کمک داور فعالیت می کند اما تاکنون هیچ زنی داور وسط نبوده است. برای مقامات فرانسوی هم مدت زیادی طول کشید تا دست به این کار بزنند.
23 سال پیش از فراپار، نلی ...

سرخط اخبار