اثر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی

ایسنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۶
نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند خارش های بیماران همودیالیزی را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا ، خارش یکی از شایع ترین مشکلات بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی است. خارش می تواند مشکلات فراوانی از جمله عوارض پوستی، ناراحتی های جسمی و روحی، اختلال خواب و تغییر کیفیت زندگی را در این بیماران ایجاد کند. به دلیل این که بسیاری از داروهای سنتتیک که برای درمان خارش بیماران دیالیزی استفاده می شوند نه تنها گران هستند بلکه باعث مشکلاتی نظیر آلرژی و مقاومت دارویی می شوند، محققان در صدد یافتن داروهای جایگزین برآمدند؛ داروهایی که روند درمان را پیش برده و هزینه های درمان را کاهش دهند. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان «تاثیر ژل آلوئه ورا بر خارش بیماران همودیالیزی» این موضوع را بررسی کرده اند.
در این پژوهش که توسط اعظم ملک حسینی کارشناس ارشد پرستاری دانشکده علوم پزشکی خمین، مریم سعیدی، دانشجوی دکترای پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ساوه، زینب علیزاده، دانشجوی دکترای پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی تهران، سینا و سیاوش عبدی، دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک و ناصر سعیدی استادیار دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شده، آمده است:« این کارآزمایی بالینی یک سو کور در مرکز دیالیز بیمارستان های ولی عصر(عج) اراک و امام خمینی(ره) خمین، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اراک، انجام شد.»
نویسندگان این مقاله می گویند:« شرایط ورود آزمودنی ها به مطالعه عبارت بود از: بیماران با سابقه خارش بیش از دو هفته که سه بار در هفته و هر جلسه به مدت سه تا پنج ساعت تحت همودیالیز قرار می گرفتند و همچنین بیماران باسابقه بیماری های پوستی یا سایر اختلالات متابولیک مسبب خارش، خانم های باردار و افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۹۰ سال که از داروهای ضد خارش استفاده نمی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار