یک متخصص روانشناسی بالینی گفت: در افرادی که مراحل سوگواری را کامل پشت سر نگذاشته اند، نشانه های خلقی خفیف تا شدیدی رخ می دهد که به آن سوگ حل نشده می گویند.

به گزارش مشرق،  حدود دو ماه بعد از اینکه خبر شیوع ویروس کرونا در چین در دنیا مخابره شد و توجه همه را به خود جلب کرد، خبر شیوع کرونا در کشورمان، موجی از نگرانی را بین مردم ایجاد کرد.
با آغاز شیوع بیماری کرونا توصیه های پزشکی و بهداشتی برای در امان ماندن مردم از شر این ویروس منحوس آغاز شد اما علی رغم این اقدامات، با سایه انداختن کرونا بر زندگی مردم، بیش از ۴۱ هزار نفر به کرونا مبتلا شدند و حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.
با این وضعیت، در شرایطی روزهای پایانی سال سپری شد و برگ دیگری از تقویم ورق خورد که بسیاری از مردم در سوگ عزیز از دست رفته خود به دلیل بیماری کرونا بودند اما آنچه سختی این اتفاق را بیشتر می کند این است که بازماندگان فرد متوفی باید این درد جانکاه را به تنهایی و بدون برگزاری مراسم هایی که طبق عرف و فرهنگمان برگزار می شود، بگذرانند.
بدون شک در این وضعیت بسیاری از افراد به دلیل التیام نیافتن ناراحتی و اندوهی که به دلیل از دست دادن عزیز خود در دل دارند با مشکلات روحی مواجه خواهند شد که سپری کردن این سوگ را با سختی بیشتری همراه می کند.
در حالی که توصیه های متعددی برای پیشگیری از ابتلا و درمان بیماری کرونا مطرح می شود، جای پیشگیری و درمان لطمه های روحی این دسته از افراد بین هزاران توصیه بهداشتی و پزشکی خالی است و کمتر به آن توجه شده است از این رو درباره کاهش اثرات روحی افرادی که عزیز خود را به دلیل بیماری کرونا از دست داده اند با دکتر امیرحسین یاوری، متخصص روانشناسی بالینی به گفت وگو پرداختیم تا با به کارگیری توصیه هایش قدری این شرایط دشورا را برای خود و اطرافیانمان آسان کنیم.
امیرحسین یاوری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار