ایشان 190 میلیون ساله هستند!

مجله دلتا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۶

با کهنسال ترین موجودی که می توانید ببینید ملاقات کنید. جناب علیصدر منتظر شماست!
تا به حال با یک پدیده 190 میلیون ساله ملاقات کرده اید ؟ احتمالا نه! پس درنگ نکنید. برای سفر به غار علیصدر برنامه بریزید و قدیمی ترین چیزی را که ممکن است در زندگی با آن ملاقات کنید از نزدیک ببینید. غار علیصدر در فهرست میراث طبیعی نیز به ثبت رسیده است. با مجله گردشگری پیام دلتا همراه باشید تا با هم به این غار زیبا سفر کنیم.
غار علیصدر طولانی ترین غار آبی- آهکی جهان و تنها غار تالابی ایران است که از دوران دوم زمین شناسی، یعنی دوران ژوراسیک به یادگار مانده است.
قبلا پناهگاه بود
شواهد نشان می دهد که غار علیصدر از گذشته های بسیار دور به عنوان پناهگاه مورد استفاده انسان های اولیه قرار می گرفت. تا پیش از خبر کشف علنی این غار، مردم بومی از آن به عنوان مکانی امن در برابر حمله اشرار استفاده می کردند و از آبش برای تامین آب مورد نیاز زمین های زراعی خود بهره می بردند.
اینجا باکتری ندارد
غار علیصدر مهم ترین و طولانی ترین غار قابل قایق رانی در ایران است. همه مسیرهای غار هنوز کشف نشده. داخل غار علیصدر نور طبیعی ندارد. از این رو حیات جانوری حتی در حد باکتری نیز درون غار وجود ندارد. دم و بازدم گردشگران و آلودگی های کف کفش های آنان به داخل غار سرایت می کند. اما چون سنگ های داخل غار تنفس می کنند و از طرفی شرایط رشد و تکثیر فراهم نیست، آلودگی ها پس از مدت کمی از بین می روند.
این آب خوردنی نیست
آبی که در اغلب دالان های غار علیصدر جاری است، آبی بی مزه و بی رنگ وبو و بسیار خنک است. آنقدر که سنگ ریزه های بستر رود نیز به راحتی قابل دیدن هستند؛ هرچند در ...

سرخط اخبار