سود ساخت و ساز مسکن چند درصد است؟

ایسنا پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۲۰
سازندگان می گویند که ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن نسبت به دهه های قبل افزایش یافته و این مساله را مهم ترین عامل کاهش ساخت و ساز به یک سوم تقاضای مطلق عنوان می کنند. فعالان بخش مسکن می گویند که دیگر خبری از سودهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی نیست و هر بار که پروژه ای به اتمام می رسد، به دلیل شرایط تورمی و انواع هزینه ها مجبوریم پروژه بعدی را کوچک تر تعریف کنیم.

به گزارش ایسنا، ساخت و ساز طی چهار دهه گذشته همواره در ایران به عنوان شغلی پردرآمد محسوب می شد و بعضاً سازندگان ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد سود می کردند تا این که از سال ۱۳۹۲ به بعد همزمان با جهش تا ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال ۱۳۸۶ قدرت خرید به شدت کاهش یافت که باعث شد تولید و عرضه مسکن وارد فاز رکودی شود. هرچند از سال ۱۳۹۳ ضرایب دفترچه ارزش معاملاتی املاک افزایش نداشته و این موضوع، انتقاد اعضای شورای شهر را در پی داشته که معتقدند «بیش از ۲۵ سال است که شهرداری تهران، شهر را در همدستی و توافق نانوشته ای با بسازبفروش ها اداره کرده است»، اما سازندگان می گویند که قدیمی ها در حال ترک حوزه ساخت و ساز هستند؛ بعضی ها هم که پروژه های سنگین تعریف کرده اند ورشکست شده اند.
تورم جلوتر از سازندگان پیش می رود
عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان تهران می گوید که ساخت و ساز شاید هنوز ۳۰ تا ۴۰ درصد سود داشته باشد اما تورم عمومی از ما جلوتر حرکت می کند. دبیر کانون انبوه سازان هم با بیان این ادعا که مدیریت شهری می خواهد هزینه سرسام آور نیروهای مازادی که استخدام کرده را از سازندگان مسکن دریافت کند، معتقد است که نرخ عوارض باید متناسب با تورم عمومی باشد.
فرشید پورحاجت می گوید که در سال جاری در بعضی موارد هزینه های ناشی از عوارض شهرداری تا ۳۰۰۰ درصد افزایش یافته است. به گفته او بسیاری از سازندگان قدیمی یا ورشکست شده اند یا به دلیل بالا بودن ریسک سرمایه گذاری در حوزه مسکن، عطای این عرصه را به لقایش بخشیده اند.
پس از رشد لجام گسیخته مسکن که از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ آغاز شد، موج انتقادات به سمت واسطه های ملکی و هم چنین فعالان عرصه ساخت و ساز شدت گرفت. میانگین ...

سرخط اخبار