تهران - ایرنا - بانک مرکزی امروز (۳۰ مهر ماه) و در هفتمین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۶۰ میلیون دلار ارز به شکل اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ های حاشیه بازار عرضه کرد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی بانک مرکزی، باوجود این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵۰۰ هزار دلار در بازار یاد شده، حدود ۱.۷ میلیون دلار توسط صرافی ها خریداری شد، این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به شکل اسکناس است. 
همچنین گزارش های دریافتی از سامانه نیما نشان داد که تا ساعت ۱۴ امروز، حدود ۱۹۱ میلیون دلار ارز به شکل حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است.
به گزارش ایرنا، بازار متشکل ارز، مهم ترین طرح دولت برای ساماندهی بازار ارز به شمار می رود. به نظر کارشناسان «بازار متشکل ارز» در صورت کارکرد درست می تواند به جولان دلالان و سوداگران در بازار ارز پایان داده و علاوه بر ثبات قیمت ها، نرخ ها را نیز کاهش دهد.
قرار است در بازار متشکل ارزی، معاملات اسکناس و نقد انجام شود؛ بر این اساس صادرکنندگان و دارندگان ارز می توانند بوسیله صرافی ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشکل به ثبت برسانند.
اکنون در بازار متشکل ارز، معاملات نقدی ارزهای عمده انجام شده و معاملات حواله جات ارزی همچنان در سامانه نیما اجرایی می شود.
بانک مرکزی تاکنون در چندین مرحله اقدام به افزایش سقف خرید و فروش نقدی ارز در این بازار کرده است، به عنوان نمونه در اواخر پارسال از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تغییر یافت.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار