یک کارشناس نفتی معتقد است با روی کار آمدن بایدن سیاست فشار حداکثری کنار گذاشته خواهد شد و تا یک سال دیگر فروش نفت ایران به شکل رسمی تا حدود یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

امیرعباس آذرم وند - با پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یکی از مهم ترین مباحث بازار نفت جهان طی هفته های اخیر، تحت تاثیر وعده های بایدن مبنی بر بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام این بوده است که نفت ایران احتمالا به بازار جهانی به شکل رسمی باز خواهد داشت و نفت خود را به فروش می رساند. البته این گونه نبوده است که ایران نفتی در زمان تحریم ها نفتی نفروخته باشد. خبرگزاری رویترز، برخی شرکت های نفتی و شرکت های رصد کشتی در ماه های اخیر گزارش های متعددی از فروش غیر رسمی نفت ایران منتشر کردند. در روز ۲۱ آبان ماه سال جاری نیز سید حمید پورمحمدی، معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه از میانگین فروش ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز خبر داد که به نوعی اولین اظهار نظر رسمی از سوی یک مقام رسمی در این باره بود.از سوی دیگر طبق اعلام محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ، لایحه بودجه سال آینده بر پایه صادرات روزانه ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت با متوسط قیمت ۴۰ دلار تدوین شده است.
با توجه به آنچه در لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت عنوان شده است، میزان فروش نفت ایران در سال ۱۴۰۰ برابر ۶۵۰ هزار بشکه در روز مد نظر قرار گرفته شده است. ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره نفت و گاز FGE مستقر در لندن در گفتگویی آنلاین با کافه خبر خبرآنلاین در پاسخ به این سئوال که تا چه حد می توان به بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی خوشبین بود و این اتفاق در چه زمانی رخ می دهد، عنوان کرد: « در واقع سناریوی پایه شرکت ما بر این مبنا است که به احتمال ۷۰ درصد این اتفاق در سال آینده میلادی رخ خواهد داد. اما زمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار