این روزها افزایش های قابل توجه قیمت جهانی مس سر و صدای زیادی به پا کرده است، از این رو بررسی وضعیتِ بنیادیِ شرکت ملی صنایع مس ایران(فملی) خالی از لطف نیست. در این نوشتار سعی داریم فملی را در سه سطح مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا از سطح کلان تر و قیمت های جهانی شروع می کنیم و در مرحله بعد تا سطح اقتصاد کلان ایران پیش خواهیم رفت و در پایان در صورت های مالی فملی دقیق تر خواهیم شد.
به گزارش اقتصاددان به نقل از سیگنال ، قیمت های جهانی مس طی ماه های اخیر روند رو به رشدی را طی کرده است. نمودار۱(نمودار پایین) روند جهانی قیمت مس طی هشت ماه اخیر را نشان می دهد.
مطابق نمودار فوق، قیمت جهانی مس از تیرماه سال جاری الی ۱۴ آبان (چهارم نوامبر) اگرچه روندی صعودی را طی کرده؛ اما شیب آن بسیار ملایم بوده است، این روند در محدوده کادر زردرنگ نمودار فوق به خوبی مشهود است. اما با توجه به محدوده کادر آبی رنگ نمودار فوق، بعد از آنکه در چهارم نوامبر تا حدودی شمارش آراء پستی انتخابات آمریکا شروع شد و با پیشی گرفتن جو بایدن تا حدود زیادی افق روشنی نسبت به آینده این فلز گران بها نیز به وجود آمد و درنتیجه قیمت مس نیز با شیب تندتری رو به افزایش گذاشت. زیرا رویکرد و تصمیم اساسی بایدن نسبت به تجارت جهانی، برقراری ارتباطات گسترده اقتصادی با دنیا، من جمله تجارت با کشور چین است. بررسی دقیق تر نشان می دهد افزایش قیمت مس طی مدت مذکور از دو عامل مهم دیگر نیز تاثیر پذیرفته است.
اولا تقاضای مس توسط کشور چین نسبت به دوره های گذشته با افزایش قابل توجهی مواجه شد ثانیا هم زمان با این رویدادها(رای آوردن بایدن و افزایش تقاضای چین)، با اعتصاب کارکنان در معادن شیلی و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار