نیویورک- ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، آمریکا و رژیم صهیونیستی را مانع شکل گیری خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی دانست و گفت اسرائیل باید به تمام پیمان های مربوط به سلاح اتمی، شیمیایی و بیولوژیکی بپیوندد.

مجید تخت روانچی روز سه شنبه در نشست عاری سازی خاورمیانه از سلاح اتمی و کشتار جمعی که در سازمان ملل برگزار شد، افزود: موضوع خاورمیانه عاری از سلاح اتمی برای نخستین بار از سوی ایران مطرح شد.
وی ادامه داد: این موضوع بر اساس این حق بنا می شود که هر گروه از کشورها برای اطمینان از عدم وجود تسلیحات هسته ای در سرزمین های مربوطه می توانند معاهده منعقد کنند که در ماده هفت پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) هم مورد تایید قرار گرفته است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با انتقاد از تاخیر در برگزاری این کنفرانس و همچنین دستیابی به چنین معاهده ای، اضافه کرد: نزدیک به 40 سال، قطعنامه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد "ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه" با اجماع تصویب شد و این نشان دهنده حمایت شدید بین المللی برای تحقق آن است.
تخت روانچی اظهار کرد: این در حالی است که در سال های اخیر بنا به درخواست اسرائیل و ایالات متحده این قطعنامه با رای گیری به تصویب رسیده است.
وی تاکید کرد: در سطح عملی، وضعیت ناپایدار فعلی منطقه بیش از هر زمان دیگری نشان می دهد که برای ایجاد چنین منطقه ای در زمانی که تهدید واقعی سلاح های کشتار جمعی در منطقه وجود دارد، ضرورت فوری دارد.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: "رژیم اسرائیل با بیش از 200 سلاح هسته ای در انواع مختلفی همچون بمب های خوشه ای، سلاح های هسته ای تاکتیکی، قابلیت های حملات الکترومغناطیس هسته ای، سلاح های پرتویی پیشرفته و مین های زمینی هسته ای تنها دارنده سلاح های هسته ای و غیر عضو ان.پی.تی است.
تخت روانچی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی گستاخانه کشورهای منطقه را به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار