اکوفارس: مدیرعامل انجمن ملی زبان گفت: علایم و اشارات مخصوص کلمات ناشنوایان در سطح کشور جمع آوری و مشترکات آن در چهار جلد کتاب زبان اشاره منتشر شد و کتاب پنجم نیز در دست انتشار است.

مهدیه مهدویان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در این کتاب ها، یک اشاره مشترک و مستقل از سوی نمایندگان ناشنوایان انتخاب شد، افزود: همانطور که گویش ها بین افراد سالم متفاوت است، ناشنوایان نیز علایم متفاوتی برای بیان کلمات به کار می برند اما این علایم به گونه ای است که ناشنوایان استان های مختلف با هم راحت ارتباط برقرار می کنند با این وجود هدف انجمن ملی زبان اشاره این است که همه ناشنوایان ایران، علایم مشترکی را برای زبان اشاره به کار ببرند.
وی با اشاره به برگزاری کلاس های زبان اشاره در آموزش و پرورش استثنائی یا ارگان های خاص ادامه داد: کتاب پنجم زبان اشاره حاوی کلماتی است که در زمان انتشار چهار جلد پیشین کتاب نبوده است به طور مثال در چهار کتاب پیشین، علایم زبان اشاره برای کلمات اینترنت، واتساپ و تلگرام وجود نداشت و کتاب پنجم، منبعی برای اطلاعات جامع به روز شده است.
 مدیرعامل انجمن ملی زبان اشاره گفت: جدیدترین کلمات زبان اشاره ویروس کرونا و کووید ۱۹ هستند که علایم آن براساس همان زبان اشاره بین المللی با برگزاری جلسات و انجام بررسی و نظرخواهی تعیین شده است.
همکاری با حوزه علمیه برای تصمیم گیری علائم اشاره برای کلمات با منشاء عربی
مدیرعامل انجمن ملی زبان اشاره از همکاری با حوزه علمیه برای تدوین علایم اشاره برای کلمات با منشاء عربی خبر داد و گفت: برخی کلمات ریشه عربی دارند و برای تعیین اشاره آن کلمه با حوزه علمیه قم هماهنگی هایی انجام شده است.
مهدویان افزود: کارشناسان حوزه علمیه قم نیز توضیحاتی دادند تا براساس آن بتوانیم اشاره اصلی برای آن کلمه را داشته باشیم.
آموزش زبان اشاره در مراکز درمانی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار