بررسی تحریم ها و برجام در گفتگو با رئیس سازمان انرژی اتمی؛

بی اعتمادی ما به آمریکا براساس واقعیت ها است

لوگوی جام جم آنلاین جام جم آنلاین . یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۱۹:۲۹
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما هیچ شرط و شروطی را نمی پذیریم. اگر می خواهند برگردند، برجام همان برجام قبلی است. اوّل باید این دیوار بی اعتمادی که از بین رفته، دوباره اعتمادسازی اش انجام بگیرد البته بی اعتمادی ما به آنها بر اساس یک واقعیت است و حقانیت ما را نشان می دهد.

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹ دی درباره گمانه زنی ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی ما و مطالبه عقلانی ما است، رفع تحریم ها است؛ این حقّ غصب شده ی ملّت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در مجله اینترنتی نگار، ذیل پرونده «حرف قطعی» موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم ها و برجام را در گفت وگو با آقای دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و از اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام بررسی می کند.
چرا غربی ها موظف هستند که تمام تحریم ها را بردارند؟ و چرا رفع تحریم ها اساساً از بازگشت آمریکایی ها به برجام مهم تر است؟
تحریم ها از اساس یک امر ظالمانه ای بود و اصلاً ما چرا تحریم شدیم؛ چون دنیا، دنیای منطق نیست. دنیای منطق زور است نه زور منطق؛ لذا عده ای حاکمیت و شیوه حکمرانی ایران را مطابق میل خودشان در نظم جهانی نمی بینند و با ما درگیرند. اصلش این است؛ یعنی حکمرانی ما از دیدگاه آن ها مشکل است، والا بحث هسته ای، حقوق بشر و دموکراسی مباحثی نیستند که واقعاً مهم باشند؛ چون ما موارد زیادی در کشورهای اطرافمان داریم. کدامشان دموکراسی و حقوق بشر دارند؟ اصلاً کدامشان واقعاً انتخابات درست حسابی دارند؟ امّا می بینید که مشکلی ندارند و در مدار سیاسی کشورهای استکباری می چرخند و کارشان را هم انجام می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار