وزیر نیرو، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی فهرج یزد را افتتاح کرد

ایرنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۶
یزد - ایرنا- نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی روستای فهرج شهرستان یزد عصر پنجشنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، استاندار تعدادی از مدیران صنعت آب و برق استان و مردم منطقه افتتاح شد.

این نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با صرف ۶۰۰ میلیارد ریال به مدت ۲ سال در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار احداث و به بهره برداری رسید.
 واحد یادشده با نصب ۳۷۰۲۶ پنل ۲۷۰ وات به صورت پایه متحرک اجرا و با نصب چهار دستگاه ترانسفورماتور به پست فوق توزیع فهرج متصل شده است.
از اهداف ساخت این واحد کاهش تلفات شبکه، تولید انرژی پاک به میزان ۲۳ میلیون کیلووات ساعت در سال، صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی به میزان ۶.۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سال، کاهش انتشار گازهای آلاینده (CO۲) به میزان ۱۵.۷ هزار تن در سال و صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۵.۴ میلیون لیتر در سال است.
یزد گرچه از لحاظ بسیاری مواهب طبیعی و کوهستانی و آب و باران با کمبودهایی مواجه است اما در بسیاری از زمینه ها همچون ذخایر و تنوع معدنی و نیز تابش نور خورشید نه تنها در ایران بلکه در جهان زبانزد است.
متوسط ساعت آفتابی سالانه در یزد سه هزار و ۲۰۰ ساعت است به همین دلیل توان زیادی برای توسعه نیروگاه های خورشیدی در استان فراهم است و همین امر موجب شده تا در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و جذب سرمایه گذاران خارجی داشته باشد.
این میزان تابش نور خورشید در یزد در حالی است که میزان تابش خورشید در ایران بین یکهزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده می شود که بالاتر از میزان متوسط جهانی و به طور متوسط سالانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی برای این کشور گزارش شده است.
از سوی دیگر بر اساس اعلام کنفرانس جهانی انرژی های خورشیدی ، از ۶ نقطه برتر برای تولید این نوع انرژی ، ۲ نقطه آن در استان یزد قرار دارد و این منطقه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار