اکوفارس: آبان ماه پارسال مبدع واکسن کرونای فایزر، برنده جایزه مصطفی(ص) ایران شد و به کشورمان آمد. او بخاطر روش جدیدی که در تولید واکسن در پیش گرفته بود، برگزیده این جایزه شد.

به گزارش فارس، چند روز پیش خبر تولید واکسن کرونای فایزر در صدر اخبار دنیا قرار گرفت و حتی بازارهای بورس، طلا و نقت دنیا را نیز تحت تاثیر قرار داد. این واکسن که امید به ریشه کنی کرونا را چندبرابر کرده، توسط «اوگور شاهین» دانشمند ترکیه ای و همسرش کشف شده است. همین سبب شده پیشینه علمی او به موضوع داغ رسانه ها تبدیل شود. اما مهم ترین نکته ای که در مرکز توجه محافل علمی و رسانه ای دنیا قرار گرفته ، این است که مهم ترین افتخار علمی در رزومه اوگور شاهین، « جایزه مصطفی (ص)» است که توسط ایران هر سال به برترین دانشمندان جهان اسلام تعلق می گیرد. جایزه ای که دو سال پیش به خاطر روش نوین او در تولید واکسن سرطان، به شاهین تعلق گرفت و همین روش نوین، اکنون دلیل موفقیت این واکسن بوده است. اینکه جامعه علمی ایران دو سال زودتر از دنیا به اهمیت این روش در تولید واکسن پی برده، سبب شده توجه دانشمندان جهان به جایزه علمی مصطفی(س) جلب شود.
*نوآوری منحصربفردی که توسط بنیاد مصطفی(ص) تشویق شد
ماجرا از 2 سال پیش آغاز شد؛ زمانی که برگزارکنندگان جایزه مصطفی (ص) در رصد دانشمندان جهان اسلام برای انتخاب برگزیدگان سال جایزه، به اوگور شاهین رسیدند. او در آن زمان که هنوز به موفقیت چشمگیری نرسیده و تا پیش از این جایزه برجسته ای دریافت نکرده بود؛ اما آن روزها قدم در یک مسیر نوآورانه عجیب گذاشته بود.
پژوهش ها و اقدامات شاهین در تولید نسل جدیدی از واکسن ها بی مثال بود. زیرا در حالی که دنیا برای تولید انبوه واکسن روی DNA کار می کرد، او برای نخستین بار از mRNA یا آر.ان.ای پیام رسان (RNA messanger) برای تولید واکسن کمک گرفت. تولید واکسن با استفاده از mRNA نسل ...

سرخط اخبار