اختلاف با آمریکا سر ایران/ رمز تحرکات اروپا در خاورمیانه چیست؟

خبرگزاری مهر جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۵

خبرگزاری مهر ، گروه بین الملل- مریم خرمائی: سفر سرزده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به بروکسل آن هم در شرایطی که وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی طرف برجام درباره نحوه برخورد با تصمیم اخیر ایران مبنی بر تعلیق برخی اقدامات برجامی تشکیل جلسه داده بودند؛ با استقبال سرد فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روبرو شد.
موگرینی اگرچه در نهایت با پمپئو دیدار کرد؛ اما اظهارات اولیه نشان می داد که از نظر وی وزیر خارجه آمریکا مهمانی ناخوانده است که در میانه انجام کاری مهم، قصد مزاحمت دارد.
وی برای آنکه حق مطلب را ادا کند، گفته بود: دیشب دیروقت به ما خبر دادند که پمپئو قصد دارد برنامه سفر خود به روسیه را تغییر بدهد و به بروکسل بیاید؛ اما ما تمام روز اینجا خواهیم بود. دستور روز ما خیلی فشرده است اما اگر او بیاید باید ببینیم چطور می توانیم دیدار با او را هماهنگ کنیم، اما اکنون برنامه مشخصی در این خصوص نداریم.
این نخستین نشانه از سردی رابطه میان اروپا و آمریکا بعد از واکنش برجامی ایران به بدعهدی های مکرر واشنگتن بود حال آنکه نشانه های بعدی به مرور تظاهر پیدا کرد.
روز دوشنبه بود که «گریس گیکا» ژنرال انگلیسی که معاونت فرماندهی ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش را بر عهده دارد؛ گروه تروریستی سنتکام را به دردسر انداخت و در اظهاراتی متناقض با ادعای این روزهای واشنگتن، اعلام کرد: هیچ گونه افزایش تهدیدی از سوی نیروهای هم پیمان ایران در سطح منطقه به ویژه در عراق و سوریه مشاهده نشده است.
گفتنی است آمریکایی ها اخیراً مدعی شده اند که اطلاعاتی موثق (!) مبنی بر قصد ایران یا نیروهای تحت حمایت آن برای ضربه زدن به منافع آمریکایی ها در سطح منطقه به ...