وزیر امور خارجه آمریکا گفته مکانیسم ماشه از هفته آینده فعال می شود و تحریم های ایران باز می گردد. در مقابل حسن روحانی هم اعلام کرده روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است. آیا خبر جدیدی درباره مکانیسم ماشه در راه است؟ این مکانیسم چه اثری بر اقتصاد ایران دارد؟

به گزارش تجارت نیوز ، محدودیت های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ۲۷ مهر۹۹ (۱۸ اکتبر ۲۰۲۰) به پایان می رسد. اما امریکا می خواهد با فعال کردن مکانیسم ماشه بار دیگر کل تحریم های ایران را باز گرداند.
همزمان با اعلام این خبر، حسن روحانی در جلسه هیات دولت به ملت «پیشاپیش پیروزی بزرگ و تاریخی ملت ایران در به شکست انجامیدن تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه» را تبریک گفته است.
حالا دو مساله مهم وجود دارد، اول اینکه آیا مکانیسم ماشه اجرایی می شود یا نه و دوم اینکه در صورت اجرای این مکانیسم، چه تاثیری بر اقتصاد ایران می گذارد؟
مکانیسم ماشه (Snapback) چیست؟
اصطلاح snap back یا مکانیسم ماشه، یعنی بازگشت فوری به دوران قبل از معاهده برجام و اعمال تحریم ها علیه ایران. در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام، در اعمال و انجام تعهدات، شکایتی داشته باشد، باید در کمیسیون مشترک برجام رسیدگی شود. اگر توافق نکنند، پرونده به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می شود.
در شورای امنیت سازمان ملل اگر یکی از اعضای دائم شورای امنیت آن را وتو کند، در آن زمان به صورت خودکار و بدون نیاز به رای گیری، تمامی قطعنامه های قبلی شورای امنیت باز می گردد. به زبان ساده مکانیسم ماشه یعنی بازگشت همه تحریم های ایران.
آیا این مکانیسم اجرا می شود؟
در اجرای این مکانیسم اما و اگرهای بسیاری وجود دارد. از منظر حقوقی چون آمریکا سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده نمی تواند از مکانیزم های این توافق، برای اقدام علیه ایران استفاده کند.
اگر هم آمریکا، قصد دور زدن معاهده را داشته باشد و به جای اینکه از سند برجام به سند قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد برسد، از سند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار