دادجو گفت: سالانه ۳۰ نفر در گلستان دچار مرگ مغزی می شوند اما تنها پنج الی ۱۰ اهدای عضو در استان صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، «محمد دادجو» عصر امروز(شنبه 3 خرداد) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: یک قسمت از سیستم عصبی مرکزی، کنترل تنفس و کارهای غیرارادی را انجام می دهد و قسمت دیگر در بخش کورتکس مرکز دریافت پیام های حسی و مرکز صدور پیام های حرکتی است.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان ادامه داد: سلول های خاکستری و ساقه مغز در فردی که بر اثر هر علتی اعم از تصادف، غرق شدگی و غیره در سلول های مغزی دچار مرگ مغزی می شود آسیب می بیند و فرد آسیب دیده هیچ پیام حسی را دریافت نمی کند و به دستگاه ونتیلاتور وابسته است.
وی بیان کرد: در ترومای مغزی سلول های مغز آسیب می بینند و می میرند و بعد از بین رفتن سلول های مغزی بافت عصبی و ماهیچه ها به هیچ عنوان ترمیم پذیر نیستند و آسیب های ناشی از مرگ مغزی جبران ناپذیر است.
دادجو خاطرنشان کرد: فردی که دچار آسیب مغزی ناشی از تصادف می شود سلول های ضربان ساز قلبی در شرایطی که به اکسیژن دسترسی داشته باشند تا 14 روز می توانند زنده بمانند و این مدت زمانی، فرصت مناسبی برای استفاده از اعضای پیوندی فرد بیمار مرگ مغزی است و هر چه به روزهای انتهایی این زمان طلایی نزدیک می شویم تعداد اعضای بیشتری از دست می روند.
رئیس واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیان کرد: از روز ششم برخی از بافت های بدن بیمار مرگ مغزی دچار آسیب بیشتر می شوندو بعد از گذشت 14 روز دیگر هیچ بافتی قابل استفاده نیست و ضربان قلب نیز از کار می افتد و فرد دچار مرگ واقعی می شود.
وی بر لزوم فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه تأکید کرد و افزود: اگر خانواده ها در روزهای نخست مرگ مغزی نسبت به اهدای عضو رضایت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار