احزاب الامه، کنگره مردمی و بعث سودان ضمن اعلام مخالفت قاطع خود با اقدام خارطوم در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تشکیل یک جبهه مقاومت در برابر عادی سازی را خواستار شدند. جمعی از شهروندان سودانی نیز در اولین واکنش نسبت به خبر عادی سازی در خارطوم تظاهرات کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، الواثق البریر، دبیرکل حزب "الامه" سودان اعلام کرد که این حزب امروز (شنبه) نشستی فوق العاده برای بحث و گفتگو درباره موضعگیری خود نسبت به تصمیم دولت برای عادی سازی روابط با "اسرائیل" و ارزیابی شرایط خواهد داشت.
البریر اظهار کرد: موضعگیری ما به عنوان یک حزب درباره حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم مطابق با اصول اولیه این است که این یک حق اکتسابی پس از انقلاب شکوهمند دسامبر است و حاکمیت سابق باعث تحمیل تروریسم به مردم سودان است.
دبیرکل حزب "الامه" سودان گفت: ارتباط دادن حذف نام سودان از لیست تروریستی با مساله عادی سازی با "اسرائیل" یک باج خواهی سیاسی است و در مورد عادی سازی درست این است که به یک دولت دموکرات که از مشروعیت لازم بای تصمیم گیری از جانب مردم برخوردار است، سپرده شود.
الصادق المهدی، رئیس حزب الامه نیز روز پنج شنبه در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرده بود: در صورتی که دولت انتقالی تصمیم به عادی سازی با "اسرائیل" بگیرد، حزب الامه حمایت خود را از آن لغو خواهد کرد.
دو حزب "کنگره مردمی" و "بعث" سودان نیز مخالفت خود را با تصمیم دولت سودان برای امضای توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرده و با این وجود از حذف نام کشورشان از لیست تروریستی استقبال کردند.
حزب کنگره سودان به ریاست حسن الترابی اعلام کرد: با عادی سازی با "اسرائیل" مخالف هستیم اما از حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم استقبال می کنیم.
حزب بعث سودان از اعضای فراکسیون های تغییر نیز اعلام کرد که رایزنی های سیاسی و اجتماعی برای تشکیل یک جبهه ملی علیه عادی سازی با اسرائیل را آغاز کرده است.
...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار