داشتن استقلال، احساس پیری را کاهش می دهد

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱
داشتن استقلال، احساس پیری را کاهش می دهد

اعتمادآنلاین|  پژوهش جدیدی که در «دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی»(NCSU) انجام شده، نشان می دهد افراد مسنی که کنترل بیشتری بر زندگی روزمره خود دارند، جوان تر به نظر می رسند. اگرچه این موضوع، جدا از مشکلات مربوط به استرس و سلامتی بررسی شده اما این مشکلات نیز نقش مهمی در داشتن احساس جوانی بر عهده دارند.
«شوان نوپرت»(Shevaun Neupert)، استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما در پژوهش های اخیر خود دریافتیم که افراد مسن می توانند کارهای گوناگونی را برای به دست آوردن احساس کنترل زندگی انجام دهند. این پژوهش جدید نشان می دهد که احساس کنترل زندگی می تواند بر درک افراد از سن مؤثر باشد. افراد مسن، هرچه احساس کنترل بیشتری در زندگی داشته باشند؛ احساس جوانی بیشتری نیز خواهند داشت.
پژوهشگران در این آزمایش، 116 بزرگسال مسن که بین 60 تا 90 سال بودند و 107 بزرگسال جوان که بین 18 تا 36 سال داشتند، مورد بررسی قرار دادند. برای ارزیابی میزان استرس روزمره، سلامت فیزیکی، احساس کنترل زندگی روزمره و میزان احساس کردن پیری، سوالاتی از داوطلبان پرسیده شد.
نوپرت افزود: احساس هر فردی در مورد میزان کنترل زندگی، در نوسان قرار دارد و هر روز تغییر می کند که موضوعی طبیعی است. ما در این آزمایش فهمیدیم هنگامی که بزرگسالان مسن، احساس کنترل بیشتری در مورد زندگی خود داشته باشند، بیشتر احساس جوانی می کنند. حتی هنگامی که مشکلاتی مانند استرس و سلامت فیزیکی را بررسی کردیم، متوجه شدیم همان نتایج به قوت خود باقی هستند.
از سوی دیگر، مشخص شد که داشتن احساس کنترل فردی در جوانان، به درک سن منجر نمی شود اما استرس و تغییرات منفی موجب ...

[ مشاهده متن کامل داشتن استقلال، احساس پیری را کاهش می دهد اعتماد آنلاین ]