ضابیط نبی زاده از موسیقیدانان و خوانندگان شهیر جمهوری آذربایجان شامگاه یکشنبه ۲۷ بهمن نخستین اجرای خود را در قالب جشنواره موسیقی فجر در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد. در کنسرت اخیرعلی اصغر ممداُف نوازنده تار و خیام ممداُف نوازنده کمانچه، ضابیط نبی زاده را همراهی کردند. ضابیط نبی زاده از موسیقیدانان و خوانندگان شهیر جمهوری آذربایجان شامگاه یکشنبه ۲۷ بهمن نخستین اجرای خود را در قالب جشنواره موسیقی فجر در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد. در کنسرت اخیرعلی اصغر ممداُف نوازنده تار و خیام ممداُف نوازنده کمانچه، ضابیط نبی زاده را همراهی کردند.

هدف و فعالیت ضابیط نبی زاده ارائه و معرفی موسیقی مقامی آذربایجان است. او که از سال ۲۰۰۰ تاکنون مشغول تدریس در کالج موسیقی باکو است، بارها به عنوان نماینده موسیقی آذربایجان در جشنواره های جهانی شرکت داشته و همچنین در شهرهای گوناگون ایران نیز کنسرت های بسیاری برگزار کرده است.
نخستین باری که نبی زاده به ایران آمد سال ۱۹۹۴ بود. او می گوید: «زمانی که به ایران آمدم آیت الله العظمی محمدعلی اراکی به تازگی درگذشته بود و بعد از آن ۹ بار دیگر هم به ایران سفرکردم و در سینما آزادی اجرای برنامه داشتیم، همان سینمایی که آتش گرفت. به طورکلی شاید بیش از ۱۴ کنسرت در تهران برگزارکرده باشم. البته اجراهای بسیاری هم در شهر تبریز داشته ام.»
او در ادامه افزود: حضورم در جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار است و به عقیده من، جشنواره بزرگ و شناخته شده ای است و فرصتی بوده تا گروه های مختلف موسیقی از شهرها و کشورهای مختلف برای ارائه یک اجرای فاخر به دورهم جمع شوند.
نبی زاده در مورد اشتراکات موسیقی آذری جمهوری آذربایجان و ایران بیان کرد: «ایران و آذربایجان مشترکات موسیقایی بسیاری دارند و البته تفاوت هایی هم دیده می شود که بیشتر در تحریرها یا مقام های آذربایجان یا پرده های موسیقی است. موسیقی فولکلور آذربایجان بیشتر برمبنای ترانه است اما دستگاه های موسیقی آوازی ایران هم بسیار فاخر و ارزشمند است.به طور مثال آوازهایی که در دستگاه موسیقی چهار گاه ایران و مُقام سه گاه آذربایجان خوانده می شود شباهت های بسیاری باهم دارند.»
تصنیف زیبا و ماندگار «مرغ سحر» به خوانندگی استاد محمدرضا شجریان ازجمله قطعاتی است که در ایران و جمهوری آذربایجان طرفداران بسیاری دارد. نبی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار