صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

خبر آنلاین یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۱
صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران؛ اگر نگفته باشیم کوتاه آمدن و حتی عقب نشینی.

اما چرا به نظر می رسد که ایالات متحده در برابر ایران، به طور متناوب در حال کوتاه آمدن است؟ حتی زمانی که نفت کش انگلیسی در تنگه هرمز از طرف نیروی دریایی ایران توقیف شد.
فراموش نکنیم همین دو هفته قبل بود که یک ابرنفت کش در جبل الطارق، از سوی تفنگداران نیروی دریای انگلیس توقیف شد و مشخص شد نفت ایران را حمل می کرده و ایران اعلام کرد این اقدام نوعی راهزنی دریایی است و بی پاسخ نمی ماند. باوجوداین بعد از اقدام دو روز قبل ایران، همچنان از آمریکا واکنش خاصی دیده نمی شود.
به نظر می رسد چهار دلیل برای خودداری ترامپ از درگیرشدن با ایران محتمل است.
نخستین احتمال، همان نظر شماری از فرماندهان نظامی کشورمان مبتنی بر این است که ایران دست بالای نظامی را در منطقه دارد و آمریکایی ها اصراری برای درگیرشدن در چنین شرایطی ندارند. دلیل دوم، همان است که رئیس جمهور ایالات متحده صراحتا عنوان کرده ؛ مشارکت دیگر کشورها در هزینه برقراری امنیت کشتی رانی در خلیج فارس. او همان طور که به کشورهای عضو پیمان ناتو خاطرنشان کرد که آمریکا دیگر هزینه تأمین امنیت آنها را تقبل نمی کند و خود اعضا باید سهم به مراتب بیشتری را در مقایسه با گذشته بپردازند، درباره هزینه برقراری امنیت کشتی رانی در خلیج فارس هم ظاهرا همین موضع را اتخاذ کرده است.
با توجه به اینکه قسمت عمده صادرات نفت خلیج فارس به آسیا و اروپا می رود؛ بنابراین کشورهای آسیایی به علاوه اروپایی ها باید سهم خیلی بالاتری از هزینه حضور نظامی در خلیج فارس را تأمین کنند؛ پس ناامن شدن تنگه هرمز دست کم در این مرحله چندان هم برای ترامپ نامطلوب نیست.
خودداری واشنگتن از درگیرشدن مستقیم با تهران یقینا سبب می شود تا ...

سرخط اخبار