وزیر خارجه اسبق آمریکا می گوید نحوه تعال آمریکا با «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی اشتباهی شخصی و دیپلماتیک بوده و آمریکا به دلیل عملکرد کاخ سفید و خانواده ترامپ، فرصت هدایت جاه طلبی های او را از دست داده است.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه اسبق آمریکا و رقیب شکست خورده «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، در گفت وگویی با «ویلیام برنز»، رئیس بنیاد کارنگی برای صلح جهانی و دیپلمات پیشین آمریکایی از سیاست خارجی دولت ترامپ انتقاد کرد.
وی در این گفتگو که روز چهارشنبه انجام شده است تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیرو های آمریکایی از شمال سوریه را تصمیمی شخصی خواند که روند های داخلی را طی نکرده و ناشی از تماس تلفنی ترامپ و اردوغان بوده است.
او خروج نیرو های آمریکایی را منجر به باز شدن راه برای تهاجمات بیشتر روسیه و تثبیت مواضع دولت اسد و ایران در سوریه خواند.
هیلاری کلینتون در بخش دیگری از این مصاحبه از شکست روند مذاکرات آمریکا با طالبان افغانستان ابراز خرسندی کرد و گفت: این نتیجه ای خوب برای یک فرآیند بد دیگر بود. این مطلقا اشتباه بود که آمریکا با طالبان وارد گفت وگوی دوجانبه شود و تسلیم خواسته آن ها مبنی بر عدم حضور دولت افغانستان در مذاکرات گردد.
به گفته او، مذاکرات آینده باید در سطح بسیار پایینی برگزار شود و هدف از آن تبدیل طالبان به یک حزب سیاسی و نه یک گروه مسلح باشد.
وزیر خارجه اسبق آمریکا از سیاست خارجی ترامپ در قبال چین نیز انتقاد کرد و گفت: نمی داند سیاست دولت او غیر از اعمال تعرفه بر واردات کالا از چین چیست؟ به گفته او چین باید اولویت نخست سیاست خارجی آمریکا باشد، اما شیوه تقابل با پکن باید با ثبات و قابل پیش بینی باشد.
به گفته هیلاری کلینتون، توسعه طلبی چین در دریای چین جنوبی موضوعی مهم است که نیازمند آن است که آمریکا در خصوص آن دیدگاهی وسیع تر داشته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار