یک اندیشکده آمریکایی در مطالعات جدید خود هشدار داده که ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس از بیم توان نظامی ایران می تواند هزینه سنگینی برای این کشور داشته باشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نتیجه مطالعات جدید اندیشکده «مرکز امنیت نوین آمریکایی» و دانشگاه کلمبیا حکایت از آن دارد که ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس از بیم توان نظامی ایران می تواند هزینه سنگینی را روی دست مقامات کاخ سفید بگذارد.
این گزارش در حالی منتشر می شود که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا اخیرا به کنگره این کشور اطلاع داد که سه هزار نیروی این کشور در عربستان سعودی باقی خواهند ماند.
به نوشته ان بی سی ، این گزارش با طرح این ادعا که توانایی ایران برای بستن مسیرهای انتقال نفت از خلیج فارس بیش از اندازه تخمین زده شده، می گوید که افزایش شدید قمیت نفت در صورتی اتفاق می افتد که آمریکا و ایران وارد یک درگیری تمام عیار شوند.
این گزارش اما ادعا کرده که با توجه به توانایی به ظهور رسیده از ایران در هدف قرار دادن دقیق زیرساخت های نفتی عربستان سعودی ممکن است نیروهای نظامی آمریکا مجبور شوند یک نیروی عظیم را با توانایی دفاع هوایی و موشکی در منطقه حفظ کنند. چنین حضور نظامی در طول چند سال هزینه بسیاری دربرخواهد داشت و طرح های پنتاگون برای تغییر تمرکز از خاورمیانه بر روی تقابل با چین را منحرف می کنند.
آنچه گزارش اندیشکده فوق در خصوص توان ایران برای حمله دقیق به تاسیسات نفتی سعودی می گوید احتمالا به حمله ارتش یمن به آرامکو بازمی گردد که مقامات غربی و سعودی تلاش می کنند آن را به ایران نسبت دهند. ایران نقش داشتن در چنین حمله ای را تکذیب کرده و تاکید دارد که حمله مزبور، اقدامی تلافی جویانه در برابر سال ها تجاوز نظامی سعودی ها به یمن بوده که توسط ارتش این کشور صورت گرفته است.
«ایلان گلدنبرگ»، از مقامات دولت سابق ...

سرخط اخبار