رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است: تلاطم هایی که در طول یک سال گذشته گذراندیم، در تاریخ بی نظیر بوده است و تلاطم های کوچک تر از این در گذشته توانسته بوده فنر نرخ ارز را بپراند، اما بانک مرکزی توانسته بازار ارز را باثبات نگه دارد.

به گزارش صبحانه ، مجیدرضا حریری درباره این که ارز در سال ۹۹ چه نرخی خواهد داشت؟ اظهار داشت: پیش بینی بازار اقتصاد ایران نه در سال ۹۹، که حتی برای یک ماه دیگر، اصلا با متر اقتصادی امکان پذیر نیست.
وی افزود: اتفاقاتی که در بازارهای کشور افتاده است، متاثر از تصمیم گیری های سیاسی بوده است، بخشی تصمیم گیری های سیاسی داخلی و بخشی مربوط به سیاست های بین المللی بود.
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: در حال حاضر هیچ اتفاق اقتصادی ای باعث نشده که وضعیت اقتصاد به این شکل شود؛ اغلب مسایل سیاسی مطرح بوده؛ یا دعواهای سیاسی داخلی و یا دعواهای سیاسی خارجی.
حریری عنوان کرد: من که نه متخصص سیاست داخلی و نه سیاست خارجی هستم، چطور باید راجع به بازاری صحبت کنم که اختیار بازی اش سیاسی است.
وی یادآور شد: هر دو باری که نرخ ارز ما سه برابر شد، به چه دلیل بوده است؟ امروز آقای همتی، رییس کل بانک مرکزی موفق بوده که طی یک بازه یک ساله نرخ ارز را باثبات نگه دارد، ولی این نکته مطرح است که آیا نرخ ارز ۱۴ هزار تومانی در فروش کالاها هم اعمال می شود؟
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین متذکر شد: کالاهایی که امروز در بازار به فروش می رود، با نرخ ۱۸، ۱۹ هزار تومان ارز است.
حریری گفت: شاید بانک مرکزی در سال آینده بتواند نرخ ارز را در دامنه قابل قبولی نگه دارد، ولی آیا این موضوع باعث می شود که قدرت خرید مردم با نرخ ارز سنجیده شود؟ توجه به مهار تورم ریالی هم اهمیت دارد؛ چراکه ما الان نمی توانیم بگوییم نرخ دلار زمانی که ۱۷ هزار تومان بوده و گوجه فرنگی ۴ هزار تومان بوده است، حالا که ارز ۱۳ هزار تومان شده، گوجه فرنگی هم با همان نرخ به فروش می رود؛ حتی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار