خواهر و همسر البغدادی در چند کیلومتری مرز ترکیه پنهان شده بودند؛ چطور آنکارا قبلا آنها را دستگیر نکرده بود؟ / آیا ترکیه از محل اختفای سرکرده داعش اطلاع داشت و از آن به عنوان اهرم فشار در مذاکرات سوچی استفاده می کرد؟

انتخاب شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۷
اعلام مسئولان ترکیه در مورد موج بازداشت های نزدیکان ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، سوالات زیادی را در مورد سرعت این بازداشت ها و همزمانی ان با اعلام کشته شدن البغدادی، به دنبال داشته است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
العرب نوشت: اعلام مسئولان ترکیه در مورد موج بازداشت های نزدیکان ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، سوالات زیادی را در مورد سرعت این بازداشت ها و همزمانی ان با اعلام کشته شدن البغدادی، به دنبال داشته است.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ، در ادامه این مطلب آمده است: تحلیلگران مسائل امنیتی تصریح می کنند که دستگاه های اطلاعاتی ترکیه از مکان اختفای نزدیکان البغدادی، بویژه همسر او مطلع بودند؛ اما چرا پیش از این نسبت به بازداشت او اقدام نکردند؟ و چرا این مهم تا بعد از اعلام خبر کشته شدن رهبر داعش به تاخیر افتاد؟
کارشناسان بعید نمی دانند که ترکیه کانال های ارتباطی با نزدیکان البغدادی داشته و در صدد بوده باشد تا از آن ها یا بعنوان طعمه برای بازداشت رهبر داعش و یا در راستای باز کردن کانال های ارتباطی با داعش و استفاده از آن ها بعنوان عامل فشاری برای تحمیل شروط خود در توافق آستانه و سوچی، در مورد آینده سوریه، بهره گیرد.
مساله جالب توجه انکه البغدادی در روستای باریشا پنهان بوده است، که تحریر الشام بر آن سیطره دارند و همین نکته، وجود هماهنگی قبلی با طرف سومی را ممکن می کند؛ طرفی که می تواند دستگاه جاسوسی ترکیه باشد، که به البغدادی اجازه ورود و پنهان شدن، تحت حمایت دشمنانش را داده است، تا به این شکل، او را از چشم دیگر سازمان های اطلاعاتی مخفی کند.
رئیس جمهور ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که همسر البغدادی را دستگیر کرده اند. همانطور که خبر بازداشت خواهر البغدادی به اتفاق همسر و فرزندانشان نیز اعلام شد. اما کارشناسان همچنان این سوال را مطرح می کنند که این افراد چطور موفق شدند با وجود دستگاه های ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار