به گزارش خبرنگار مهر ، بازار ارز ظرف دو هفته اخیر، نوسانات بسیاری را تجربه کرده است. با این وجود، بعد از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر محدودیت جدید تراکنش های بین بانکی، قیمت رو به کاهش است و اجرای این بخشنامه و محدودیت سیستمی انجام نقل و انتقالات، تحرک دلالان را نقش بر آب کرد.
چرا قیمت ارز افزایش یافت؟ 
بانک مرکزی شش عامل را برای این نوسانات برمی شمرد و معتقد است که این شش عامل، از جمله مباحث تعیین کننده ای هستند که نوسانات نرخ طی روزهای گذشته را رقم زده اند. آنگونه که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید، شوک قیمتی بنزین و فضای روانی که از داخل و خارج از کشور بر اقتصاد حاکم شده است، در کنار برخی فضاسازی ها درباره لایحه بودجه سال آینده توانسته بازار ارز را ملتهب سازد.
او البته برخی شوک هایی که طرفداران بالا بردن نرخ ارز، آن را ایجاد کرده اند را در کنار مواردی همچون بی ثباتی در عراق و اختلال در میزان صادرات، تشدید تسویه حساب شرکتها با طرف های خارجی در پایان سال میلادی و تلاش برخی شبکه های خارج از کشور برای ایجاد نوسانات نرخ ارز را هم از جمله دلایل دیگر می داند.
بازهم پای کارتخوان در میان است
با این وجود، با برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی، نوسانات قیمت ظرف دو روز گذشته تا حدودی مهار شده است. قیمت دلار که در برخی روزهای میانی هفته گذشته، وارد کانال ۱۳ هزار تومانی هم شده بود، دیروز (۲۱ آذر ۹۸) مجدد به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگشت و روند کاهشی خود را در مبادی عرضه ارز با سرعت بیشتری ادامه داد.
بسیاری از فعالان بازار ارز بر این باورند که بانک مرکزی درست در روزهایی که دلالان و سفته بازان احساس پیروزی ...

سرخط اخبار