چهارمحال وبختیاری- با وجود سیلاب ها وبارندگی های اخیر اما به دلیل برداشت های بی رویه از منابع زیرزمینی واز بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی این استان همچنان با پدیده خشکسالی در برخی از مناطق دست وپنجه نرم می کند.

گروه استان ها- قدس آنلاین -مهدی توحیدی:سیلاب فروردین ماه سال جاری به دنبال بیش از یک دهه پدیده خشکسالی در چهارمحال و بختیاری به عنوان سرچشمه ۲ رودخانه بزرگ کارون و زاینده رود، موجب غافلگیری و شگفتی همگان در برابر این پدیده غالب شد.
در سیلاب اخیر فارغ از طبیعی یا غیرطبیعی و یا نامیدن آن به عنوان یکی از بلایای طبیعی دنیا، نباید از دخالت انسانی در طبیعت و ساخت و سازها در مسیل ها به دلیل کمبود بارش ها طی دهه های اخیر غفلت کرد، چه بسا ساخت سدها و مسیرهای غیرکارشناسی، قطع بی رویه درختان و تخریب منابع طبیعی با چرای دام ها و غفلت از ایجاد سیل بندها طی دهه های اخیر از جمله عوامل بروز سیلاب اخیر بوده است.
به عقیده کارشناسان میزان بارش ها در موج اول و دوم بارش ها در منطقه کوهرنگ بیش از ۳۰۰ میلیمتر بود که به اندازه یک فصل بارشی بود. به همین دلیل یکی از مهم ترین علل وقوع سیلاب فروردین در چهارمحال و بختیاری بارش بالای ۲۰۰ میلیمتری موج دوم بارش ها در این استان و نوع کوهستانی بودن و توپوگرافی منطقه ذکر شده است که شیب بالای ۲۰ درصد در مناطق مختلف این استان و بارش های بالای ۱۰۰میلیمتری در بروز سیلاب و هدایت آنها به مناطق پایین دست از جمله خوزستان نیز از عوامل بروز سیلاب در این استان است؛با این حال و با وجود سیلاب ها وبارندگی های اخیر اما به دلیل برداشت های بی رویه از منابع زیرزمینی واز بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی این استان همچنان با پدیده خشکسالی در برخی از مناطق دست وپنجه نرم می کند.
شرایط بحرانی ۱۱دشت در استان
رئیس اداره آموزش و ترویج منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار قدس آنلاین با اشاره به اینکه ...

سرخط اخبار