سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو با اشاره به اینکه دیگر چشم امیدی به آوردن هیچ منبع آب جدیدی به البرز وجود ندارد، اظهار کرد: هنوز بعضی استان ها امید دارند که منابع آب جدیدی از دریا یا سدسازی و... ایجاد کنند ولی در البرز دیگر نمی توان هیچ منبع آب جدیدی آورد بلکه باید با همین منابع آبی سازگار شد.

به گزارش ایسنا، "محمد فاضلی" در نشست هم اندیشی کارگروه سازگاری با کم آبی که امروز سه شنبه ۲۳ مهرماه در شرکت آب منطقه ای البرز برگزار شد، گفت: در البرز با استفاده از امکانات آبی و ظرفیت هایی که وجود دارد می توان با مردم و بخش های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت رابطه برقرار کرد. بخش زیادی از مصرف آب در بخش شرب است و حجم زیادی از آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که می تواند مدیریت شود.
وی ادامه داد: نهایتاً می توانیم از طریق مکانیسم های مشارکتی در این استان به گونه ای عمل کنیم که با وجود جمعیت در حال افزایش البرز، ظرفیت حیات و ادامه رشد و توسعه در البرز ادامه یابد.
وی به ارائه آمار مصرف آب در البرز پرداخت و خاطر نشان کرد: در البرز بر اساس آمار ارائه شده ۸۶۰ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی، ۲۷۰ میلیون متر مکعب آب در بخش شرب و حدود ۷۰ میلیون متر مکعب هم در بخش صنعت مصرف می شود و ظرفیت کاهش مصرف در همه بخش ها وجود دارد. نکته امید بخش اینکه می توان با کاهش مصرف آب، آب بیشتری را به حفظ محیط زیست و تقویت آبخوان تخصیص داد تا آینده حیات در این سرزمین را تداوم داد و در عین حال استفاده اقتصادی تری از منابع با وجود مصرف آب کمتر داشته باشیم.
فاضلی به ضرورت کاهش مصرف آب تاکید کرد و گفت که منابع آب را نمی توان از خارج وارد کرد و تامین آب از دریای خزر و عمان نیز پاسخگو نیست و بسیار گران تمام می شود. حتی در صورت انجام کمتر از دو درصد آب کشور را تامین می کند بنابراین به هیچ وجه جایگزین کاهش مصرف آب نیست.
سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو افزود: وقتی کشوری ۸۵ تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب مصرف آب دارد و تغییر اقلیم نشان از کمتر شدن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار