نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره لیبی

عصر ایران جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱:۱

شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست اضطراری غیر علنی، بررسی شرایط اخیر لیبی را آغاز کرد.
به گزارش ایرنا، نشست عصر پنج شنبه شورای امنیت به درخواست آلمان و پس از آن برگزار شد که گزارش ها از کشته شدن دست کم 205 نفر و مجروح شدن 913 نفر از اوایل آوریل تا کنون خبر داده اند.
قرار است در این نشست غیر علنی، غسان سلامه نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لیبی گزارشی از آخرین وضعیت این کشور به خصوص طرابلس ارائه دهد.
جری ماتجیلا نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد پیش از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: ما بر آتش بس سریع، راه حل سیاسی و باز شدن راه های ارسال کمک های انسان دوستانه تاکید داریم.
وی درباره احتمال بررسی قطعنامه در این شورا هم اظهار کرد: هر قطعنامه ای باید این سه موضوع را داشته باشد و بر نقش اتحادیه آفریقا در حل این بحران تاکید کند.
کریستف هاسگن نماینده آلمان در سازمان ملل متحد و رئیس دوره ای شورای امنیت در ماه آوریل هم در این باره به خبرنگاران گفت: ما منتظر گزارش غسان سلامه هستیم تا آخرین شرایط لیبیی به خصوص طرابلس را دریافت کنیم.
وی با بیان اینکه اولویت نخست ما آتش بس و حفاظت از غیرنظامیان است، خاطرنشان کرد: ما از از پیش نویس قطعنامه ای که انگلیس در حال تهیه آن است، حمایت می کنیم و به طور کلی اروپایی ها از این قطعنامه حمایت خواهند کرد.
اگرچه نماینده آلمان مدعی شد که اعضای اروپایی شورای امنیت از پیش نویس قطعنامه انگلیس حمایت خواهند کرد اما شواهد گویای آن است که بین انگلیس، فرانسه و آلمان اختلافاتی در نوع مدیریت این بحران وجود دارد.
آتش زیر خاکستر لیبی پس از مدت ها سکوت از سوی جامعه جهانی، سرانجام با ...