فرونشست های تهران روی خط قرمز!

دریافت خبر : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳
یک فعال محیط زیست درباره احتمال فرونشست زمین در تهران معتقد است، مهم ترین کار در درازمدت توزیع عادلانه ثروت و امکانات در ایران است. ظرفیت زیستی در تهران تکمیل شده اما نمی توان مردم را به اجبار از تهران خارج کرد. باید تمرکززدایی کرد.

آفتاب نیوز :
بارندگی های اخیر تا چه اندازه توانسته خطر فرونشست های زمین را در تهران کاهش دهد؟ برخی معتقدند بارندگی ها اگر چه خسارات زیادی به شهرهای مختلف کشور وارده کرده، اما توانسته خطر خشکسالی و کاهش سطح آب زیرزمینی را بر طرف کند. اما عده ای بر خلاف آنها، می گویند که نباید به این بارش های سیل آسا دلخوش کرد و همچنان خطر فرونشست زمین، تهران را تهدید می کند.
محمد درویش، فعال محیط زیستی اعتقاد دارد این بارش ها نمی تواند به نقطه امیدوارکننده ای برای فرونشست ها تبدیل شود. علتش را هم این طور توضیح می دهد: «هم اکنون در غرب تهران، سطح آب زیرزمینی ۱۲۰ متر کاهش یافته است. ما به ازای هر متر بارندگی انتظار داریم تا یک چهارم آن به سفره ها نفوذ کند. البته در منطقه ای که عاری از پوشش آسفالت و سیمان باشد. بنابراین برای جبران این ۱۲۰ متر، باید ۴۸۰ متر بارندگی داشته باشیم. این در حالی است که هم اکنون ذخیره آب هزار ساله ایرانیان مصرف شده و با این توصیف، ۲ هزار سال دیگر زمان می برد تا این سفره ها احیا شود. سرریز شدن تالاب ها هم اگر چه اتفاق مثبتی محسوب می شود اما زمان زیادی لازم است تا دشت ها پر شده و میزان برداشت و تغذیه برابر شود.»
با این وضعیت چه باید کرد؟ درویش تأکید دارد که در نقاط پرخطر نباید بارگذاری شود: «الان در منطقه ۲۲ بحران جدی است. اغلب برج ها در آب هستند. مهم ترین کار در دراز مدت، توزیع عادلانه ثروت و امکانات در ایران است. ظرفیت زیستی در تهران تکمیل شده، اما نمی توان مردم را به اجبار از تهران خارج کرد. باید تمرکززدایی کنیم. ۲۵ میلیون تردد روزانه در تهران باید اصلاح شود.»
او ادامه می دهد: «اولین مطالبه ما از سازمان زمین ...

[ مشاهده متن کامل فرونشست های تهران روی خط قرمز! آفتاب نیوز ]