هند، قربانی تازه جنگ تجاری ترامپ

پارسینه سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۱
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه خط مشی های تهاجمی خود در حوزه تجارت، جنگ تعرفه ای را با هندوستان آغاز کرده است؛ دهلی نو نیز در اقدامی تلافی جویانه بر واردات ۲۸ قلم کالای آمریکایی تعرفه هایی سنگین را وضع کرد.

پس از جنگ تجاری که دونالد ترامپ با کشور های اروپایی، مکزیک و چین به راه انداخت گویا اکنون نوبت به هندوستان رسیده و رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد تا اقدامات مشابهی را علیه دهلی نو در پیش بگیرد. بدین منظور وی پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از پیمان تجارت ترجیحی با این کشور، جنگ تجاری را وارد عرصه تازه ای کرد. در مقابل، دهلی نو هم از افزایش تعرفه بر کالا ها از مبدا ایالات متحده خبر داد. با این حال مقام های دولت هند امیدوارند بتوانند از طریق مذاکره تنش تجاری با آمریکا را رفع کنند.
حجم تجارت میان هند و آمریکا در سال گذشته میلادی بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار بود. رئیس جمهوری آمریکا چند ماه قبل اعلام کرد کاخ سفید دیگر به اجرای توافق تجاری موسوم به برنامه «نظام عمومی تجارت ترجیحی» (GSM) در مورد دو کشور ترکیه و هند ادامه نخواهد داد. این برنامه برای کشور های در حال رشد شرایطی را ایجاد می کند تا با موانع کمتر، برخی اقلام را بدون پرداخت عوارض گمرکی به ایالات متحده صادر کنند.
تا پیش از این، هندوستان نزدیک به ۱۰ درصد از کالا و خدمات صادراتی خود به آمریکا را در قالب توافق فوق و بدون پرداخت تعرفه صادر می کرد. اکنون دهلی نو برای تلافی اقدام واشنگتن، بر ده ها قلم کالای آمریکایی به ویژه در حوزه کشاورزی و مواد غذایی تعرفه ای وضع کرد؛ کالا هایی همچون سیب و آجیل آمریکایی از دو روز گذشته مشمول افزایش تعرفه ها از ۳۰ تا ۵۰ درصد شدند.
اقدام متقابل دهلی نو
این جنگ تجاری در ادامه تنش تجاری سال گذشته میان دو کشور رخ داده است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ تعرفه واردات فلزات به ویژه آلومینیوم از هند را افزایش داد و در مقابل هند نیز بر برخی کالا های وارداتی از ...

سرخط اخبار