جزئیاتی از طرح مکرون در مورد ایران/درخواست جدید القاعده برای انجام حملات انتحاری در آمریکا/ واکنش سوریه به اظهارات نتانیاهو درباره اشغال برخی مناطق کرانه باختری/ سرنگونی یک پهپاد از سوی حشدالشعبی

تابناک پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰

درخواست جدید القاعده برای انجام حملات انتحاری در آمریکا، واکنش سوریه به اظهارات نتانیاهو درباره اشغال برخی مناطق کرانه باختری و سرنگونی یک پهپاد از سوی حشدالشعبی از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به جزئیاتی از طرح مکرون در مورد ایران نیز اشاره کرد.
به گزارش تابناک، نشریه آمریکایی دیلی بیست مدعی است طرح امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مبنی بر راه اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری تضمین شده با نفت ایران، شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است.
در شرایطی که پیش از این، «برایان هوک» رئیس کارگروه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا و از افراد نزدیک به وزیر خارجه آمریکا گفته بود که فرانسوی ها طرح ملموسی را به آمریکا ارائه نکرده اند و معافیتی برای فروش نفت ایران در کار نیست، دیلی بیست به نقل از چهار منبع آگاه ادعا کرده که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه ایالات متحده چندان با این طرح مخالف نبوده و در حال ارزیابی آن هستند.
دیلی بیست در توصیف طرح ماکرون می نویسد: «در برابر پول (اعتبار 15 میلیارد دلاری)، ایران باید به پایبندی به توافق هسته ای با قدرت های جهانی که در سال 2015 منعقد شد (برجام) بازگردد. تهران همچنین باید با عدم تهدید امنیت خلیج فارس و عدم ممانعت از دریانوردی در این منطقه موافقت کند. در نهایت، تهران باید متعهد به گفت وگوهای منطقه ای خاورمیانه ای در آینده شود.»
منظور منابع دیلی بیست از بازگشت ایران به پایبندی به برجام، احتمالا لغو گام هایی است که ایران یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام برداشته است. ایران تاکنون در سه ...

سرخط اخبار