وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه ای اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه یک شرکت وابسته به دولت مسکو پول تقلبی برای لیبی چاپ کرده است، رد کرد. این بیانیه پس از آن صادر شد که وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه از خبر کشور مالت مبنی بر توقیف ۱.۱ میلیارد دلار پول رایج لیبی که گفته می شد در شرکت دولتی «گوزناک» روسیه به چاپ رسیده استقبال کرد. براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، قرارداد چاپ دینار لیبی در سال ۲۰۱۵ بین شرکت گوزناک و رئیس بانک مرکزی لیبی به امضا رسید. مسکو به عنوان بخشی از تعهدات قراردادی خود، اسکناس های لیبی را در محموله ای به بانک مرکزی در طبرق ارسال کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه ای اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه یک شرکت وابسته به دولت مسکو پول تقلبی برای لیبی چاپ کرده است، رد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این بیانیه پس از آن صادر شد که وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه از خبر کشور مالت مبنی بر توقیف ۱.۱ میلیارد دلار پول رایج لیبی که گفته می شد در شرکت دولتی «گوزناک» روسیه به چاپ رسیده استقبال کرد. واشنگتن مدعی است این اسکناس ها جعلی است و به دست یک نهاد غیر قانونی تهیه شده است.
براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، قرارداد چاپ دینار لیبی در سال ۲۰۱۵ بین شرکت گوزناک و رئیس بانک مرکزی لیبی به امضا رسید. مسکو به عنوان بخشی از تعهدات قراردادی خود، اسکناس های لیبی را در محموله ای به بانک مرکزی در طبرق ارسال کرده است. این وزارتخانه افزود این پول برای حفظ عملکرد پایدار کل اقتصاد این کشور لازم بود.
در این بیانیه آمده است: می خواهیم تاکید داشته باشیم که در شرایط واقعی "دو سالاری" (سیستم حکومتی متشکل از دو رکن مستقل) در لیبی، در حال حاضر دو بانک مرکزی وجود دارد. یکی از آن ها در طرابلس واقع شده است، جایی که دولت بین المللی وفاق ملی به سرپرستی فایز السراج فعالیت می کند. یکی دیگر از بانک های مرکزی در بنغازی واقع شده است. رئیس آن توسط پارلمان منتخب لیبی، مجلس نمایندگان منصوب می شود و به همین دلیل، از حقانیت بین المللی لازم برخوردار است؛ بنابراین دروغ، دینار های لیبی نیستند بلکه اظهارات ایالات متحده است.
سفارت آمریکا در لیبی پیشتر با انتشار توییتی از مالت بابت توقیف مقداری اسکناس تقلبی لیبی به ارزش ۱.۱ میلیارد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری