بنای معروف به عمارت دبیرالملک با تزییناتی اروپایی و زیباییش در مرکز تهران و در محله تاریخی عودلاجان جای گرفته و با هر بخش داستان ها و روایت های بسیاری برای بازدیدکنندگان بازگو می کند.
امروز به سراغ این بنای زیبا، خانه دبیرالملک رفته ایم تا علاوه بر معماری بنا، به تاریخچه آن نیز پی ببریم. با مجله دلتا همراه باشید.
معرفی خانه دبیرالملک
خانه دبیرالملک متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی بوده است. میرزا محمد حسین خان یکی از مربیان و کارگزاران دستگاه مستوفی گری قاجار بود که چندین سال منشی گری امیرکبیر را نمود و در این سال ها به او لقب دبیرالملک را دادند. این بنای تاریخی در محله سرچشمه تهران واقع شده و به لحاظ معماری و همچنین پیشینه جزو آثار ارزشمند تهران به حساب می آید. این بنا در حدود ۱۴۰ سال قدمت دارد و تاریخ ساخت آن به زمان قاجار برمی گردد.
پیشینه خانه دبیرالملک
طبق گفته کارشناسان و همچنین براساس اسناد تاریخی ساخت این خانه مربوط به اواسط دوران قاجار می شود. این بنا در مرکز محله قدیمی عودلاجان و محله ی به نام محله باغ امین که یکی از محلات ارزشمند تاریخی شهر تهران است، قرار دارد. بعدها به دلیل اینکه دبیرالملک خانه خود را در این کوچه ساخته بود، کوچه مزبور به کوچه میرزا نصیرالدوله خان دبیرالملک تغییر نام یافت که این نام در نقشه دوران ناصری از تهران نیز قابل مشاهده است.
معماری خانه دبیرالملک
این بنا نمونه بارزی از معماری دوره قاجار است که در آن نفوذ معماری غرب و اروپایی دیده می شود. علت آن هم سفرهای شاهان قاجار به اروپا و علاقه آنها به استفاده از سبک غربی و اروپایی در معماری بود. در این دوران ساخت خانه ها و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار