عقب نشینی دولت ترامپ از تحریم ظریف

فارس نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲
منابع آگاه بامداد جمعه از عقب نشینی دولت آمریکا از برنامه های قبلی برای تحریم وزیر امور خارجه ایران خبر داده اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه انگلیسی بامداد جمعه (به وقت تهران) به نقل از منابع آگاه مدعی شده دولت آمریکا فعلا «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران را تحریم نخواهد کرد. 
خبرگزاری رویترز با گزارش این خبر در بامداد جمعه (۲۱ تیرماه) آن را نشانه ای از تصمیم واشنگتن برای «باز نگاه داشتن باب دیپلماسی با ایران» تعبیر کرده است.
«استیون منوشین»، وزیر امور خزانه داری آمریکا روز ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه) در اظهارنظری غیرمعمول گفته بود که دولت ترامپ قصد دارد ظریف را در فهرست تحریم ها قرار دهد. ( جزئیات بیشتر )
بیانیه او از آن جهت غیرمعمول بود که مقام های آمریکایی معمولاً درباره کسانی که قرار است در فهرست تحریم های آمریکا قرار بگیرند اطلاع رسانی قبلی نمی کنند، زیرا فراد مورد نظر ممکن است در فرصت باقی مانده تا اضافه شدن به فهرست تحریم ها دارایی های خود را از حوزه های تحت قلمرو حاکمیتی آمریکا خارج کند. 
البته آقای ظریف در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفته که او و خانواده اش ملکی در خارج از ایران ندارند. وی در مصاحبه با این روزنامه گفت: ««هر کس که من را می شناسد می داند که من یا خانواده ام ملکی در خارج از ایران نداریم. من شخصاً حتی حساب بانکی هم در خارج از ایران ندارم. ایران کل زندگی و تنها تعهد من است. بنابراین، من هیچ مشکل شخصی با تحریم های احتمالی ندارم.» ( جزئیات بیشتر )
رویترز نوشته قرار دادن مذاکره کننده اصلی ایران در فهرست تحریم از این جهت که می تواند تلاش های دیپلماتیک برای حل اختلافات با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور را مخدوش کند نیز رویدادی غیرمعمول به شمار می رود. 
منابع مورد استناد رویترز دلایل خاصی برای ...