دیدار برنامه ریزی شده رجب طیب اردوغان از واشنگتن در هفته جاری نگرانی هایی را در میان اعضای سرویس امنیتی آمریکا نسبت به تکرار رخداد سال ۲۰۱۷ که درگیری فیزیکی میان نیروهای امنیتی آمریکا و محافظان اردوغان در مقابل سفارت ترکیه را موجب شد بوجود آورده است.

به گزارش ایسنا، بیش از ۱۰ مقام امنیتی ترکیه دو سال پیش در جریان دیدار رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از واشنگتن از سوی اداره پلیس به خشونت علیه معترضانی متهم شدند که در مقابل محل اقامت سفیر ترکیه دست به اعتراض زدند.
به گزارش پایگاه خبری هیل، این مقامات امنیتی اما پیش از آن که دستگیر شوند، آمریکا را ترک کردند. آن ها از سوی نیروی امنیت دیپلماتیک وابسته به وزارت امور خارجه و سرویس مخفی آمریکا به فرودگاه اندروز برده شدند.
یکی از این ماموران در یادداشتی که یک روز پس از این درگیری ها برای وزارت امور خارجه آمریکا فرستاده، این عملیات را سریع ترین "اقدام مشترکی" توصیف کرده که "طی ۱۶ سال فعالیتش در این شغل برای ترک کشور دیده است".
این یادداشت در اسناد دادگاهی پرونده ای که علیه ترکیه و به نفع قربانیان این درگیری تشکیل شده، قرار گرفته است و به جزئیات خشونت صورت گرفته علیه غیرنظامیان و همچنین نیروهای امنیتی آمریکا که مسئول هماهنگی حفاظت از مقامات خارجی بودند، می پردازد.
ترکیه در این پرونده مدعی مصونیت قضایی است و تاکید دارد که مامورانش در دفاع از اردوغان عمل کرده اند.
در این خشونت ها دست کم ۱۱ تن به بیمارستان منتقل شدند و شاکیان این پرونده از مشکلات طولانی مدت خود پس از این درگیری صحبت کرده اند که درد جسمی، از دست دادن حافظه و استرس پس از آسیب روانی از جمله آن ها بوده است.
یادداشت های وزارت امور خارجه نیز از جمله اسناد موجود در این پرونده هستند که از دیدگاه سه مقام امنیتی آمریکا که مسئول حفظ امنیت مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه بوده اند، نوشته شده است.
آنان در این باره گفته اند، نیروهای امنیتی ترکیه در بعد از ظهر ۱۶ مه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار