ساعت 24- چند مقام آمریکایی مدعی شدند که نفتکش های چینی در روزهای گذشته با خاموش کردن فرستنده های خود نفت خام ایران را جابجا کرده اند.

کاخ سفید کماکان به شرکت های کشتیرانی چینی در زمینه تداوم حمل نفت ایران و دور زدن تحریم های ایالات متحده علیه تهران هشدار می دهد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز» کاخ سفید مدعی است که نفتکش های چینی برای حمل نفت ایران و دور زدن تحریم های آمریکا، فرستنده های خود را خاموش می کنند. یک مقام ارشد دولت آمریکا که مایل به افشای نام خود نبود در این زمینه گفت: «بارها به شرکت های کشتی رانی پیام داده ایم که بهتر است این کار را نکنید، ارزشش را ندارد. این کار فوق العاده خطرناک و رفتاری غیرمسئولانه است.»
بر اساس این گزارش، با وجود اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران، چین بزرگترین مشتری نفتی ایران باقی مانده است. دولت آمریکا تحریم های علیه ایران را در ماه های گذشته برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران افزایش داد. این کشور در 25 سپتامبر (چهارشنبه سوم مهر) نیز پنج فرد و دو شرکت کشتیرانی چینی را با ادعای نقض تحریم های نفتی ایران تحریم کرد.
این در حالی است که وزیر خارجه چین اخیرا در دیدار با همتای ایرانی خود در پکن، بر اهمیت روابط سطح بالای دو جانبه کشورش و ایران تاکید کرد و گفت پکن شریک راهبردی تهران است. (جزئیات بیشتر)
به نوشته رویترز، آمریکا چندی بعد به نقل از یک شرکت ردیابی کشتی ها به نام «رفینتیو ایکان» مدعی شد که ۱۴ فروند از نفتکش های شرکت چینی «دالیان» (حدود یک سوم ناوگان این شرکت) از ۳۰ سپتامبر تا ۷ اکتبر(دوشنبه ۸ مهر تا دوشنبه ۱۵ مهر) ارسال اطلاعات تعیین مکان خود از طریق سامانه «ای آی اس» را متوقف کرده اند.
این در حالی است که شرکت چینی مذکور با رد ادعای مقام های آمریکا اعلام کرد هیچکدام از کشتی هایش دستگاه های ارسال اطلاعات تعیین مکان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار