خبر فوری/آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران

مثلث آنلاین چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی: اجرای برنامه های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز گردیده است./ ایسنا

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
یک عضو بلندپایه جریان «صدر» عراق درباره اقدامات تنش زای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران هشدار داد.
«حاکم الزاملی» از سران جریان صدر گفت: «هر کس فکر می کند ایران لقمه راحت الحلقومی برای آمریکا خواهد بود، متوهم است».
الزاملی در گفت وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت، ایران قدرت بالا، سلاح و موشک های دوربردی دارد و «در حال حاضر می تواند منافع آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد».
الزاملی تلویحا به متحدان عرب آمریکا در منطقه نیز هشدار داد و یادآوری کرد که موشک های ایران بُرد بلندی دارد و همچنان که می تواند منافع آمریکا در منطقه را بزند، چه بسا به کشورهای خلیج [فارس] و اسرائیل هم برسد». او هشدار داد که در صورت درگیری، «شمار زیادی از بیگناهان در عراق و دیگر نقاط، تاوان آن را خواهند داد».
در ادامه اقدامات تنش زای واشنگتن، وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه (روز گذشته) با صدور بیانیه ای به کارکنان «غیرضروری» سفارت خود در بغداد و کنسولگری این کشور در اربیل دستور داد، عراق را ترک کنند.
«علی جبار» عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق در واکنش به این اقدام ایالات متحده، آن را در دامه جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت که «اعلام غیر مستقیم جنگ علیه ایران و تحریک طرف ایرانی» از جمله اهداف واشنگتن درباره این اقدام است.
وی با اشاره به اینکه «این تحرکات آمریکا صرفا تلاش های تنش زا و فشار به طرف ایرانی است» تأکید کرد که واشنگتن از این طریق قصد دارد بهانه ای برای افزایش حضور نیروهای نظامی خود در عراق پیدا کند.
در همین ارتباط، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک درباره ادعای آمریکا در رابطه با ...