پدر اهدای عضو ایران با بیان اینکه رضایت به اهدای عضو فراتر از انسانیت است، گفت: همکاران پزشک در کشورهای عربی از ما خواسته اند که نزد آیت الله سیستانی برویم و فتوای پیوند از فرد مرگ مغزی را از ایشان دریافت کنیم.

- اخبار اجتماعی -
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ دکتر ایرج فاضل، پدر اهدای عضو ایران در هفدهمین دوره جشن نفس، اظهار کرد: برای مادری که دردانه اش دچار مرگ مغزی شده است تصمیم بسیار سختی است که رضایت دهد اعضای عزیزش به دیگران پیوند شود و این کار فراتر از انسانیت است.
وی با بیان اینکه جامعه پزشکی در ابتدای پیوند عضو از فرد مرگ مغزی با دو مانع اصلی شرع و قانون روبه رو بود، توضیح داد: در آن زمان برای دریافت مجوز شرعی نزد امام خمینی(ه) رفتم. بسیار جالب است که ایشان با چند سؤال و جواب کوتاه، به سهولت، استفتای مورد نیاز را صادر کردند. البته این موضوع در مجلس دو بار رد شد و درنهایت پس از 11 سال نمایندگان مجلس آن را تصویب کردند. اما باز هم شورای نگهبان مانع اجرای آن شد تا اینکه درنهایت توانستیم رضایت آن ها را هم کسب کنیم.
فاضل ادامه داد: اهمیت این موضوع زمانی روشن می شود که بدانیم هم اکنون همکاران پزشک ما در کشورهای عربی مانند کویت هم چنان در این زمینه مشکل دارند؛ به طوری که از ما خواسته اند که نزد آیت الله سیستانی برویم و فتوای پیوند از مرگ مغزی را از ایشان دریافت کنیم.
وی با ابراز این که "همه طبقات جامعه به ویژه هنرمندان در زمینه پیوند عضو ما را یاری کردند"، گفت: هنرمندان هم انسان های نشان شده ای هستند به همین دلیل هرکسی هنرمند نمی شود.
پدر اهدای عضو ایران در پایان خاطرنشان کرد: تیم های پیوند عضو، عاشق هستند و تنها انگیزه آن ها هم برای این ایثار عشق به کشور است. امیدوارم این عشق در تیم های پیوند پایدار بماند.
وقوع سالانه 4000 مرگ مغزی در کشور/ فوت روزانه 12 بیمار در انتظار پیوند عضو
انجام 36 پیوند عضو در ایران در بحران کرونا/ عدم وجود امکان پیوند قرنیه از فرد زنده

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار