در سومین روز از هشتمین دوره آموزشی شعر آفتابگردان ها شاعرانی همچون یوسفعلی میرشکاک، قربان ولیئی و محمدمهدی سیار به بیان نظرات خود درباره شعر و شاعری پرداختند.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی موسسه فرهنگی شهرستان ادب، محمدمهدی سیار در سومین روز هشتمین دوره آموزشی شعر آفتابگردان ها و در جمع شاعران جوان سراسر کشور درباره عناصر شعر گفت: چون شعر با خلاقیت و نوآوری عجین شده همواره تعاریف شعر در هر دور را جا گذاشته است. وقتی از شعر حرف می زنیم از یک پدیده زبانی که از جنس کلمه است صحبت می کنیم.
وی با اشاره به تعاریف مختلف از مفهوم و ماهیت شعر عنوان کرد: ادبای قرن های میانی می گویند شعر کلامی است موزون، قافیه دار و مخیل. اما اگر قدیم تر برویم، می بینیم ارسطو می گوید، شعر ربطی به موزون بودن ندارد و فقط به مخیل بودن ارتباط دارد و منظور هم عاطفه در شعر است. عاطفه ای که موجب تأثیرگذاری عمیق و احساسی در مخاطب می شود.
تلاقی زبان و زیبایی در شعر
این شاعر و ترانه سرا افزود: شعر تلاقی دو امر زبان و زیبایی است. هر گونه تلاش برای زیبا کردن سخن شعر است هر جا نوعی زیبایی به وجود آمد می گوییم متن به سمت شاعرانگی حرکت می کند. اما این تعریف کاملی نیست اگر به این زبان و زیبایی شکل و فرم را اضافه کنیم می توانیم به تعریف دقیق شعر نزدیک شویم. این تعریف امروز کارکرد دارد و امکان دارد در آینده تعریف جدیدتری ارائه شود چنان که اگر شعر سپید و نیمایی را تعریف گذشته و کهن ارائه کنیم شعر نخواهد بود.
سیار اظهار کرد: درحالی که تمایز انسان و حیوان در حرف زدن است؛ این توانایی برای انسان معمولی شده است اما انسان در دل این شگفتی یک شگفتی خلق کرده و شعر سروده است. انسان بدون جمال زیبایی و لذت نمی تواند زندگی کند به همین دلیل انسان به کارآمدی زبان به عنوان وسیله ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار