چینی ها بازار تلویزیون ایران را از کره ای ها می گیرند؟

خبر آنلاین پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶:۵۷
ایران نوشت:همزمان با کاهش معنادار تولید و فروش تلویزیون های کره ای در ایران، شرکت های چینی با راهبرد قیمت گذاری همسو با قدرت خرید مصرف کننده ایرانی در حال تصاحب بازار این محصول پرمصرف در ایران هستند.

بازار تلویزیون این روزها با دو چالش گرانی و کاهش عرضه مواجه شده است به گونه ای که قیمت هر دستگاه تلویزیون در مقایسه با سال گذشته اختلاف حداقل ۴ میلیون تومانی دارد. این اختلاف قیمت محدود به تلویزیون خارجی نیست، بلکه تولیدات داخلی هم با فاصله قیمتی زیادی نسبت به ماه های پیش به فروش می رسد.
تولیدکنندگان ایرانی جا ماندند
رشد قیمت تلویزیون داخلی نشان از وابستگی به قطعات خارجی در تولید تلویزیون است. یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان وابستگی کشور در تولید تلویزیون را ۸۹ درصد می داند و می گوید: در بین محصولات لوازم خانگی اولین کالایی که با کاهش تولید مواجه شد، تلویزیون بود. هنوز آمار تولید توسط تولیدکنندگان داده نشده اما پیش بینی ما افت تولید در حدود ۶۳ درصد است. وی که خواست نامش عنوان نشود، ادامه داد: هر ساله از تولیدکنندگان خواستیم در زمینه داخلی سازی تولید تلویزیون برنامه ریزی کنند، ولی تنها واردکننده بودیم و اکنون تحریم ها نشان داد که تولیدکنندگان در تولیدات مشترک خود به خودکفایی نرسیدند.
گشتی در بازار
کاهش تولید تلویزیون در بازار بخوبی نمایان شده است. فروشندگان لوازم صوتی و تصویری در خیابان های امین حضور، جمهوری و نمایندگی برندهای مختلف از کمبود تلویزیون در بازار صحبت می کردند و می گفتند: تا دو ماه پیش مردم با توجه به آپشن هایی که وجود دارد تلویزیون مورد نیاز خود را خریداری می کردند ولی این روند با کمبود تلویزیون برعکس شده است و آنها مجبورند نسبت به موجودی مغازه ها خرید کنند.
رونق دست دوم ها
خرید تلویزیون دست دوم که محمد از آن حرف زد این روزها زیاد شده است. اگر سری به مراکز دست دوم فروشی چون میدان امام ...