رخت سیاه بر قامت سبز جنگل ها و مراتع

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۷
گچساران - ایرنا -آتش سوزی های پی در پی بهار امسال جامه سبز جنگل ها و مراتع را در کهگیلویه و بویراحمد به رختی سیاه تبدیل کرده است گویی طبیعت در ماتم از دست دادن گوشه ای از هستی خود ماتم گرفته است.

به گزارش ایرنا، هرچند در ابتدای شروع فصل گرما کارشناسان با گوشزد کردن توصیه های علمی برای کاهش آتش سوزی در جنگ ها و مراتع تلاش کردند اما بی احتیاطی برخی از شهروندان از سویی و عوامل طبیعی مانند صاعقه باعث وقوع دهها فقره آتش سوزی در جنگل ها، مراتع و مزارع استان شده است.
اما این روزها با بالا رفتن دمای هوا با کوچک ترین غفلتی طلای سبز طبیعت طعمه آتش سرخ می شود.
هرچند قصه پر غصه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان حکایت هر ساله فصل گرماست اما امسال وجود مراتع انبوه به دلیل بارندگی های سال زراعی بیشتر از سالهای پیش این گنجینه خدادادی را در معرض آتش سوزی قرار داده است.
براساس آمارها سالانه به طور میانگین حدود پنج هزار هکتار از جنگل ها و مراتع ایران طعمه آتش می شود.اتفاقی که شاید یکی از عوامل مهم آن غفلت و آتش افکنی در مراتع باشد.
در روزهای گذشته براثر پرت کردن ته سیگار از سوی یک رهگذر در منطقه گردشگری شلالدون در استان کهگیلویه و بوراحمد ۲ هکتار از طبیعت این منطقه در آتش خاکستر شد.
خسارت آتش سوزی به حیات موجودات زنده
کارشناسان می گویند: با توجه به نقش مهمی که جنگل ها و مراتع در کاهش آلودگی هوا و جذب گازهای سمی و آلاینده دارند با نابودی و تخریب آنها موجودات زنده زمین در معرض نابودی قرار می گیرند.
صاحب نظران بر این باورند که جنگل ها و مراتع دارای ارزش های اقتصادی و زیست محیطی در حیات انسان ها و کارکردهای چند جانبه در زمینه حفاظت منابع پایه آب و خاک، افزایش سطح آب های زیرزمینی، کنترل آلودگی هوا، تعدیل آب و هوا، تولید محصولات دارویی، خوراکی، تولید علوفه برای تغذیه دام و … هستند که این موضوع صیانت از طلای سبز را دوچندان کرده است.
...

سرخط اخبار