ماخونیک؛ روستای لی لی پوت های ایران

قدس آنلاین چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
در فاصله ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند و ۷۸ کیلومتری شهر سربیشه در خراسان جنوبی، روستایی قرار دارد که به سرزمین لی لی پوت های ایران شهرت دارد؛ سبک زندگی مردمش، معماری خانه ها، آداب و رسوم، باورهای عجیب و غریب و انزوای چندصد ساله اش، آن را به یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان مبدل کرده است.

در حال حاضر نسل کوتاه قدهای ماخونیک تقریباً رو به پایان است و تنها چند نفر از کهنسالان این روستا با چنین قد و قواره ای زندگی می کنند ولی تاحدود ۵۰ سال پیش همه اهالی این روستا قدهای کوتاهی داشتند؛ تا جایی که خانه های آن ها نیز متناسب با جثه هایشان ساخته شده است.
قدمت این روستا اما ظاهراً چند هزار ساله است. سنگ نوشته هایی در نزدیکی ماخونیک به دست آمده که این ادعا را اثبات می کند.
ماخونیک منطقه ای گرم و خشک در دل کوه ها و دشت های بی آب و علف است. زندگی اهالی آن نیز به سختی رقم می خورد. آنجا نه امکان کشاورزی هست نه مرتع و دیمی وجود دارد؛ تنها می توان به سختی دامداری کرد؛ هرچند برای دام ها هم خوراک کافی یافت نمی شود. از دیرباز مهم ترین پوشش گیاهی روستا و خوراک اصلی مردم، محصول درختان پراکنده عناب، شلغم، گندم، جو، پسته و بنه کوهی بوده که مردم از کوه های اطراف با دقت تمام جمع آوری می کرده اند. رفت وآمد به بیرون از روستا هم کار آسانی نبوده و همه این ها موجب شده بود که از تغذیه مناسبی برخوردار نباشند و این شاید یکی از دلایلی باشد که قد مردم روستا در گذشته بسیار کوتاه بوده است. دلیل دیگر شاید نژاد خاص افراد بوده باشد چون این کوتاهی قد اختصاص به یک طایفه خاص به نام طایفه غلام محمدرضا بخش داشته است. ولی به مرور زمان با مطرح شدن بیشتر روستا در منطقه، ازدواج ها و بهتر شدن تغذیه اهالی آن، نسل کوتاه قد از بین رفت.
در حال حاضر حدود ۲۰۰ خانه قدیمی در این روستا دیده می شود که خیلی کوچک است. این خانه ها حدود ۱.۵ تا ۳ متر و ۳ در ۵ متر طول و عرض دارند. سقف خانه ها از ۱.۵ متر بیشتر نمی شود. خانه ها در دامنه کوه و تودرتو ساخته شده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار