مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است گفت: بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن در کارخانجات کشور موجود و بیش از ۴۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است.

- اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، یزدان سیف با حضور در تحریریه بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه مولفه های متغیر زیادی بر روی بازار اثر دارد، افزود: از ابتدای امسال حدود یک میلیون و 600 هزار تن روغن خام در اختیار کارخانجات روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است.
وی با بیان اینکه متوسط سه سال گذشته مصرف روغن در کشور حدود یک میلیون و 700 هزار تن در سال است، گفت: بنابراین در 10 ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم.
سیف افزود: با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن 432 هزار تن کاهش یافت، اما به واسطه تدابیر دولت، ​ در این مدت 532 هزار تن از محل ذخایر راهبردی توزیع کردیم و در عرضه کالا مشکلی نداریم.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: حدود دو ماه است که به صورت متراکم، انتظارات تورمی به ویژه در بازار کالا های اساسی در جامعه بالا رفته است.
سیف ادامه داد: دو تا سه ماه در کمیسیون تلفیق در حال بحث هستیم که می خواهیم ارز 4200 تومانی روغن و کالای اساسی را حذف و یارانه را نقدی پرداخت کنیم و این موضوع موجب افزایش تقاضا به ویژه در بخش صنعت شده است.
وی اضافه کرد: بیشترین کمبود در روغن نیمه جامد است که مصرف مشترک میان خانوار و صنعت است و به شدت مصارف صنعت، بالا رفته است.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: انتظارات تورمی در موضوع تقاضا، ​ امری انکار ناپذیر است و اکنون انتظارات تورمی برای مردم ایجاد شده است در حالی که دولت در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار، ​ هیچ تصمیمی برای تغییر نرخ ارز کالا های اساسی نگرفته است.
وی افزود: پس از شکست نظام استکبار جهانی و رای نیاوردن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار