ناطق نوری در خاطرات خود می نویسد: دلیل شکست در انتخابات ۷۶، حمایت او از هاشمی و البته سخنرانی هاشمی درباره احتمال تقلب در نماز جمعه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علی اکبر ناطق نوری در خاطرات خود می نویسد: «دوستان ما به آقای هاشمی زیاد انتقاد می کردند و به ایشان هم می گفتند. البته من از آقای هاشمی و دولت ایشان در مجلس، چه برای لوایح و چه برای کابینه و همچنین از خود آقای هاشمی _ چون مورد حمله و هجمه بود_ مفصل دفاع می کردم. در مقطعی تحکیم وحدت و جریان مقابل، حمله به آقای هاشمی را شدید کرده بودند و نسبت های آمریکایی و غیر آمریکایی و این حرف ها به ایشان نسبت می دادند، یک سال جلو لانه جاسوسی بخش عظیمی از سخنرانی ام در دفاع از شخص هاشمی بود.
گفتم: « شما می گویید ایشان آمریکایی است. این را بدانید او کسی بود که در پرونده حسن علی منصور ( نخست وزیر رژیم پهلوی ) دستگیر شد. او کسی است که پیشکسوت است، کسی است که در حمله مسلحانه ضد آمریکایی آن موقع حضور داشته؛ ما جزو نوچه ها و دست پرورده های او در انقلاب هستیم.»
بنابراین طبیعی بود که مرا حامی مطلق ایشان بدانند و عده ای از مخالفان و جناح مخالف تبلیغ می کردند که اگر آقای ناطق بیاید، وضعیت مثل سابق خواهد شد. چون یک عده مذهبی که از آقای هاشمی دلخور بودند هم حرف داشتند، زیرا کارگزاران را وابسته به آقای هاشمی می دیدند. آن موقع کمی اباحه گری و… وجود داشت که مذهبی ها اعتقاد داشتند دولت آقای هاشمی عامل عمده آن است. به ویژه زمانی که دختر ایشان _فائزه_ به میدان آمد، زمینه آزادی های این چنینی فراهم شد.»
ناطق نوری در ادامه می نویسد: « مسئله دیگر این که وقتی من از سیاست های اقتصادی دولت و شخص ایشان دفاع می کردم، می گفتند: پس ناطق که شق القمری نمی کند و تحولی در کشور ایجاد نمی شود؛ او هم راه رفسنجانی را ادامه می دهد. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار