​بعد از آن که ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی اش پایبندی خود به رعایت سقف ۳.۶۷ درصد را لغو کرد، ذخایر اورانیوم غنی شده تا ۴.۵ درصد ایران از مرز ۲۵ کیلوگرم گذشته است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تا تاریخ ۲۸ مرداد (۱۹ اوت ۲۰۱۹) آژانس راستی آزمایی کرده است که میزان ذخیره اورانیوم ۲۳۵ غنی شده تا ۳.۶۷ درصد *۲۴۱.۶ کیلوگرم بوده است.
ذخایر اورانیوم ۴.۵ درصد ایران به ۲۵ کیلوگرم رسید
این گزارش می افزاید: ذخیره فوق شامل ۲۱۶.۵ کیلوگرم اورانیوم عنی شده تا ۳.۶۷ درصد از اورانیوم ۲۳۵ و ۲۵.۱ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۴.۵ درصد از اورانیوم ۲۳۵ است.
ایران در ۱۶ تیرماه گام دوم در راستای کاهش تعهدات برجامی اش را اعلام کرد که بر اساس آن میزان درصد و غلظت غنی سازی خود را فراتر از ۳.۶۷ افزایش داد و بعد از آن به سرعت غنی سازی تا ۴.۵ درصد را آغاز کرد و در کمتر از دو ماه این ذخایر به بیش از ۲۵ کیلوگرم رسیده است.
ذخایر آب سنگین ایران همچنان کمتر از ۱۳۰ تن است
هم چنین بر اساس گزارش آژانس، ایران هم چنان به اطلاع رسانی به آژانس در خصوص موجودی آب سنگین در ایران و تولید آب سنگین در کارخانه تولید آب سنگین HWPP ادامه و به آژانس اجازه داده است که بر میزان ذخایر آب سنگین ایران و مقدار آب سنگین تولید شده در HWPP نظارت کند.
تا ۲۸ مرداد، آژانس راستی آزمایی کرد که مقدار آب سنگین تولید شده و مقدار در حال استفاده در این کارخانه ۱۲۵.۵ متریک تن است. در طول دوره گزارش دهی ایران بیش از ۱۳۰ متریک تن آب سنگین نداشته است.
آژانس هم چنین تایید کرد که از زمان گزارش قبلی مدیرکل، مجموع ۲.۲ متریک تن آب سنگین از ایران خارج شده است و نیز ۲.۲ متریک تن آب سنگین را برای فعالیت های تحقیق و توسعه در ارتباط با تولید ترکیبات دوتریم برای کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار داده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار