دوئل شخصیتی «دونالد» و «شی»

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۴

استفان کالینسون
مترجم: بنفشه غلامی
جنگ تجاری بین چین و امریکا روز به روز در حال افزایش است. اما این جنگ گویا بیش از اینکه نبرد تجاری بین دو کشور باشد، یک جنگ شخصی بین دو رئیس جمهوری است، دوئلی که یک سر آن دونالد ترامپ است و آن سرش، شی جین پینگ.
هر دو رهبر خود را قوی می بینند، هر دو از قدرت خود برای مهار مشکلات داخلی استفاده می کنند، هر دو هر از چندگاهی شوک هایی جهانی را هدایت می کنند، هر دو افتخار ملت هایشان را در گرو این لحظه حساس تاریخی در روابط دو کشور می دانند که رقابت تجاری آنها تند و تیزتر از هر زمان شده است. «ترامپ» معتقد است، چاره ای ندارد جز اینکه به تنهایی سیستم تجاری دنیا را تغییر دهد، زیرا سیستم کنونی در حال غارت امریکا است. او در این راه فکر می کند قدرت اقتصادی امریکا به او این اجازه را می دهد که این کار را انجام دهد و «شی» را در تنگنا قرار دهد. اما «شی» هم می بیند امریکا متجاوزی است که قلمروهای چین را تهدید می کند. او می خواهد، سیاست جهانی شدن را که از زمانی که چین در طول 20 سال گذشته شروع به رشد اقتصادی کرده، دست نخورده مانده، حفظ کند. اشتیاق او به شکست دادن طرف مقابل کم از «ترامپ» نیست.
در بین این دو، «ترامپ» هرچند فرد انعطاف پذیری است و اگر بخواهد می تواند سریع نرم شود، اما با توجه به پیشینه اقتصادی اش، معتقد است، چین تهدیدی جدی برای اقتصاد امریکا است. ضمن اینکه «ترامپ» با هدف رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2020 روی منازعه با قدرت اقتصادی چین دست به قمار زده است. اظهارات دیروز او که گفت «ما در وضعیت خوبی هستیم و فکر می کنم داریم بهتر هم می شویم.» هم در همین راستا است. بویژه که پس از آن نیز در اظهار نظر ...