وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را طرف نقض کننده برجام دانست و گفت: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت وگو نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوال حکم قصاص یکی از متهمان ایرانی اظهار کرد: همانطور که می دانید، ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد.
وی تاکید کرد: اعدام این شخص هیچ ارتباطی به حضور وی در راهپیمایی ها ندارد. تعداد زیادی در راهپیمایی شرکت داشته اند و هیچ کدام آنها به اعدام محکوم نشده اند.
وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: دولت در دادگاه هیچ دخالتی ندارد، دادگاه از دادستان، شاکی خصوصی و وکلا تشکیل می شوند، من نمی توانم درباره احکام دادگاه قضاوت کنم، ممکن است برخی بپسندند و برخی نپسندند. ما نه در آن دخالت داشتیم و نه از حکم آن اطلاعی داشتیم.
ظریف تاکید کرد: این قانون و استقلال دستگاه قضایی است و باید پذیرفته شود.
وی در پاسخ به این سوال که گروه های حقوق بشری ادعا می کنند این شخص به دلایل سیاسی بازداشت و اعدام شده است، آنها با استفاده از این ادعاها می گویند ایران کشوری نیست که بتوان به عنوان یک بازیگر بین المللی اعتماد شود، گفت: بار دیگر اعلام می کنم که تصمیم گیری در دادگاه ها بر اساس رویه قانونی انجام می شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: این پرونده، یک پرونده قتل و نه سیاسی بود.
ظریف ادامه داد: اگر به رفتار بین المللی ما نگاه کنید، ما به تعهدات بین المللی خودمان احترام گذاشته ایم، ما به برجام به عنوان تعهد بین المللی خود احترام گذاشتیم، ما هرگز به هیچ کشوری یورش نبردیم، اینها موضوعاتی است که برای شناسایی دولت مسئولیت شناس باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: شما دستگاه قضایی خود را مستقل می دانید و به همین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار