توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفتگو میان «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس جمهور آمریکا حاصل شد.

ترکیه و آمریکا بعد از اعلام توافق برای آتش بس در سوریه بیانیه ای مشترک در ۱۳ بند درباره مفاد این توافق منتشر کردند.
متن کامل توافق ۱۳ بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه
به گزارش فارس، آمریکا و ترکیه پنجشنبه (۲۵ مهرماه) بر سر توقف موقت عملیات ترکیه در شمال سوریه به توافق دست پیدا کردند. توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفتگو میان «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس جمهور آمریکا حاصل شد.
ترکیه و آمریکا بعد از اعلام این توافق، بیانیه ای مشترک به زبان انگلیسی صادر کردند که ترجمه متن کامل آن در زیر آمده است:
۱- ترکیه و آمریکا بار دیگر بر روابط خود به عنوان اعضای مشترک ناتو تأکید می کنند. آمریکا به نگرانی های امنیتی مشروع ترکیه در مرز های جنوبی این کشور واقف است.
۲- ترکیه و آمریکا توافق دارند که اوضاع میدانی به خصوص در شمال شرق سوریه ایجاب می کند دو طرف همکاری های نزدیک تری بر پایه منافع مشترک داشته باشند.
۳- ترکیه و آمریکا بر اساس درک خلل ناپذیر از اصل «یکی برای همه و همه برای یکی» همچنان به حراست از خاک و جمعیت کشور های ناتو در برابر همه تهدید ها متعهد باقی می مانند.
۴- دو کشور بار دیگر تعهد خود برای حفظ جان انسان ها، حقوق بشر و حراست از اجتماعات مذهبی و قومی را یادآور می شوند.
۵- ترکیه و آمریکا به فعالیت های داعش زدایی در شمال سوریه متعهد هستند. این تعهد، همکاری در موارد مقتضی بر سر بازداشت گاه ها و بر سر گروه های مهاجرت کرده از مناطقِ سابقاً تحت کنترل داعش را شامل خواهد شد.
۶- ترکیه و آمریکا توافق دارند که عملیات های مبارزه با تروریسم باید فقط تروریست ها و پناه گاه ها، جایگاه ها، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار