اعضای پیمان نفتی اوپک پلاس قرار است تا روز ۴ ژوئن در نشست وبیناری خود به تصمیم گیری درباره میزان تولید در ماه های آینده بپردازند. در سایه بحران اقتصادی که بر جهان سایه افکنده است؛ در صورتی که این کشورها نتوانند تصمیم مناسبی در این باره اتخاذ کنند، دور از ذهن نیست که بزودی شاهد جنگ نفتی بزرگ دیگری در جهان باشیم.

به گزاش خبرگزاری خبرآنلاین ، گروه اوپک پلاس قرار است روز پنجشنبه نشست خود را درباره تصمیم گیری حول آینده توافق کاهش تولید نفتی برگزار کند. محتمل ترین نتیجه این نشست کمتر شدن میزان کاهش تولید توافق شده در گذشته خواهد بود. اجلاس اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان غیر عضو آن، مانند روسیه قرار بود تا در ۹ ژوئن برگزار شود؛ اما به در خواست محمد عرقاب، وزیر انرژی و معادن الجزایر و رئیس دوره ای سازمان اوپک این جلسه در روز ۴ ژوئن برگزار خواهد شد.
آخرین گزارش ها حاکی از آن است که بسیاری از اعضای این توافق به دنبال ادامه محدودیت های تولید فعلی به مدت یک تا سه ماه هستند. به نظر می رسد بدون تمدید کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز توافق شده در ماه آوریل، بسیاری از محدودیت های تولید از بین بروند و شاهد افزایش بشکه های نفت در بازار باشیم. البته باید حاطرنشان کرد که تاکنون درباره هیچ چیزی تصمیم قطعی اتخاذ نشده است و سیگنال های بسیار متناقضی از چگونگی ادامه همکاری اعضای اوپک پلاس وجود دارد.
بنا بر گزارش ها، عربستان سعودی به دنبال آن است که روند کاهش تولید کنونی در نشست روزهای آینده به عنوان استراتژی اوپک پلاس تا پایان سال میلادی تمدید شود. به این معنا که کاهش۹.۷ میلیون بشکه ای نفت برای ۲۳ کشور عضو تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه یابد و بر خلاف مفاد توافق اولیه محدودیت های تولید کاهش نیابند. از سوی دیگر نیز روسیه عدم تمایل خود را به پیشنهاد عربستان نشان داده است و به دنبال افزایش تولید بر اساس متن توافق اولیه در ماه آوریل است. یک منبع نفتی روس به خبرگزاری رویترز درباره پیشنهاد عربستان گفته است: این حجم از کاهش تولید که در اوپک ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری